Haiti kormánya hétfőn 54 százalékkal megemelte a minimálbért, miután hetek óta tüntetnek a ruhaipari munkások, amiért a fizetésük nem tud lépést tartani az egyre drágább megélhetési költségekkel – írja a CNN. A legnagyobb béremelést az az elektromos áram és a távközlés területén dolgozók kapják.
Haiti évtizedek óta a ruhagyártás központjaként hirdeti magát az alacsony bérezés és az amerikai piacok közelsége miatt, a dolgozók azonban régóta az alacsony bérezés miatt panaszkodnak: fizetésük túl kevés ahhoz, hogy alapvető kiadásaikat fedezni tudják, ráadásul a gyenge infrastrukturális hálózat és a bandaháborúk miatt az élelmiszerárak gyakran drágábbak, mint más országokban.
A ruházati feldolgozóiparban dolgozók bérét csupán 37 százalékkal emelték meg:
fizetésük így mindössze napi 7,50 dollárra emelkedett a szakszervezetek által követelt 15 dollár helyett.
Az amerikai kongresszus tagjainak egy csoportja novemberben kért tájékoztatást a Haitiről ruházati cikkeket importáló amerikai vállalatoktól arról, mit tesznek a vállalatuk és beszállítóik által foglalkoztatott munkavállalók védelméért.
Haiti tisztviselők korábban arra hivatkozva ódzkodtak a béremeléstől, hogy a fizetések megemelése a ruházati iparágak versenyképességét kockáztatják más országokkal, például a szomszédos Dominikai Köztársasággal szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.