Megnyílt pénteken a Tajvani-Litván Félvezető- és Anyagtudományi Központ Vilniusban -közölte Tajvan litvániai képviselete. Az első projekt egy új típusú lézer kifejlesztése lesz, amely főként a félvezető- és precíziós ipar számára lehet előnyös.
A bejelentés előzménye, hogy januárban Tajvan egymilliárd dolláros hitelalapot hozott létre Litvániával folytatott közös gazdasági projektekhez. Tajpej emellett a dpa-AFX hírügynökség szerint egy 200 millió dolláros befektetési alapot is elindított a balti ország iparába történő befektetések ösztönzésére.
Mint ismert, az elmúlt hónapokban pattanásig feszült a helyzet Litvánia és Kína között. Peking leépítette diplomáciai kapcsolatait is a balti állammal, miután utóbbi engedélyezte Tajvannak, hogy saját neve alatt nyisson képviseleti irodát a litván fővárosban. Kína ugyanis nem tekinti független államnak az anyaországtól 1949-ben elszakadt Tajvant, és megpróbálja nemzetközileg elszigetelni.
Litván források szerint Kína a vitában gazdasági erejét is beveti. A Peking által Litvániával szemben már bevezetett kereskedelmi korlátozások miatt amúgy az EU is eljárást kezdeményezett Kína ellen a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO).
A vitába a Litvániában működő német cégek is belekeveredtek, mivel Kína az ő termékeiket is bojkottálja. Az egyik fő érintett a Continental autóipari beszállító a feszültségek ellenére ragaszkodik a balti államban tervezett beruházásaihoz - mondta a helyi kirendeltség vezetője a Verslo Zinios című helyi üzleti lapnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.