BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megduplázza Hollandia a tengeri szélerőművek kapacitását 2030-ig

A nyugat-európai ország próbál leszokni az orosz gázról.

A holland kormány az elkövetkező években jelentősen felgyorsítja a tengeri szélerőművek építését, hogy teljesítsék a klímacélokat, és az ukrajnai háború miatt csökkentsék az ország orosz gáztól való függőségét.

Pénteken bejelentették, hogy az évtized végéig további 10,7 gigawatt összkapacitású szélerőműparkot építenek ki az Északi-tenger holland részén a Reuters értesülései szerint. Az elmúlt években kiírt pályázatoknak köszönhetően a közel 11 gigawatt összkapacitásból körülbelül 3 gigawatt már működőképes vagy építés alatt áll.

Fotó: rwe.com

A kormány januárban már közzétette, hogy jelentősen növeli az energiaátállásra fordított kiadásokat, és létrehoz egy 35 milliárd eurós alapot is az olyan projektek finanszírozására, amelyek segítik a szén-dioxid-semleges gazdaságra való átállást.

A szélenergiaparkkal az olyan nehézipari felhasználókat is támogatni szeretnék, mint a vegyi- és acélgyárak, hogy fenntartható energiaforrásokra tudjanak váltani, majd az energia segítségével például „zöld” hidrogént állítsanak elő.

Európa legnagyobb kikötőjének és számos nagy iparágnak otthont adó Hollandia az EU azon országai közé tartozik, ahol a legmagasabb az egy főre jutó üvegházhatású kibocsátás. Tavaly 2 százalékkal nőtt a szén-dioxid-kibocsátás, miután 2020-ban meredeken zuhant a Covid–19-járvány miatti zárlatozások következtében. Ugyanakkor 1990-hez viszonyítva nagyobb mértékű, 23,9 százalékos csökkenés figyelhető meg. Most azonban iparkodniuk kell, hogy 2030-ig elérjék a kitűzött 55 százalékos mérséklést.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.