Nem sokan emlékeznek rá, hogy a világjárvány jelentkezése után a Magyar Nemzeti Bank (MNB) négymilliárd eurós repomegállapodást kötött, amelynek értelmében az Európai Központi Bank (EKB) szükség esetén eurót biztosít számára, ha a járvány miatt gazdasági és pénzügyi zavarok hullámzást okoznak a deviza iránti keresletben. Ezt a keretet most márciusban – tavaly június után – másodszor is meghosszabbították, miközben a pandémia vette a kalapját, de még az ajtóban toporog, miközben Európába megérkezett a háború is.
A forint hálásan reagált kedden az este bejelentett jó hírre, és a hajnali 375-höz közeli árfolyamról a nyitás után gyorsan 372,5 környékére erősödött az euró ellenében.
Hasonlóan reagált a złoty is, 4,7-ről 4,69-ra erősödve. (Igaz, ezután gyorsan visszavonult a 4,7-es vonal mögé.) Az EKB közleménye az MNB-t csak másodsorban említette, a nagy hír az volt, hogy a magyarnál négyszer nagyobb gazdasággal sáfárkodó lengyel jegybank (NBP) számára létrehoztak egy 10 milliárd eurós új repokeretet, amely 2023. január 15-ig biztosít szükség esetén eurót, amit az közvetíthet a hazai pénzintézeteknek.
Emellett ugyaneddig a dátumig az EKB meghosszabbította a korábbi repokereteit Magyarország, Albánia, Észak-Macedónia és San Marino számára a jegybankok kérésére, egyedi döntéseket hozva. A listán nem szerepel a cseh központi bank – amely óriási, a korona érdekében piaci intervenciókra felhasználható devizatartalékon csücsül – és a román sem. (A lej a másik három devizánál kisebb forgalmú, és a román jegybank már hetedik hónapja sikerrel menedzseli, a 4,95-os – rekordmélypont közeli – szintek közvetlen környékén tartva.)
A biztonsági likviditási háló kifeszítését a háború indokolja: emlékezhetünk rá, hogy a riadalom három hete rekordmélypontra lökte a forintot – 400-as szinten is túl járt –, ahogy a złotyt is, és hatalmas pofonba szaladt bele a cseh korona is.
Az eurólikviditási keretek a nem euróövezeti országokban kezelik a lehetséges likviditási igényeket, tekintve a bizonytalanságot, amit az okoz, hogy Oroszország lerohanta Ukrajnát, és a regionális fertőzési kockázatot, teljes tekintettel eközben az EU-szankciókra
– írta közleményében a bank.
Az euró-utánpótlás biztosítása támogatás az érintett devizáknak. Korábban a cseh, a lengyel és a magyar jegybank is bejelentette, hogy ha szükség van rá, piaci intervencióval is segíti a fizetőeszközét – a tavaly nyár óta folyó kamatemelések mellett –, erre azonban Budapest és Varsó számára devizatartalékok formájában sokkal kisebb tűzerő áll rendelkezésre, mint Prágában.
A régiós devizák árfolyamát közvetlenül is befolyásolják az EKB monetáris politikai döntései és iránymutatásai. Ha a leglikvidebb világdevizát – a dollárt – vásárolják a piacon a második leglikvidebb – az euró – ellenében, az nyomást szokott jelenteni a feltörekvő gazdaságok devizáira Közép-Európában is. Ez a nyomás már a háború érkezése előtt is működött időnként, és mostanáig is fennmaradt, mivel a Federal Reserve már belefogott a kamatszigorításba, az EKB azonban egyelőre nem lép fel az amerikaiakhoz hasonló határozottsággal a háború miatt tovább szárnyaló infláció ellen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.