Egy héttel az ukrajnai háború kezdete után kevés francia nagyvállalat jelentette be, hogy kivonulna Oroszországból, a francia kormány pedig óvatosan adagolja az üzleti közösségnek szánt üzeneteit.
A brit BP, a Shell és a Jaguar Land Rover, az amerikai ExxonMobil és a Disney, a német Daimler Truck, a norvég Equinor, a Volvo svéd autógyár, valamint a Microsoft és a Meta amerikai számítástechnikai óriáscégek és számos multinacionális vállalat elhatárolódott Oroszországtól, és bejelentette kivonulását az orosz piacról.
Franciaországban ez az elhatárolódás félénk, leszámítva pár luxuscéget, köztük a Hermest, a Chanelt és az LVMH-t.
A Hermes például – amelynek a részvényeit valamivel több mint 14 százalékban az LVMH birtokolja – pénteken jelentette be, hogy felfüggeszti kereskedelmi tevékenységét Oroszországban, ahol három üzlete van, az egyik a moszkvai, a Vörös-téren lévő híres GUM áruházban.
A többi nagy francia luxusipari és kozmetikai nagyvállalat, a Kering és a l'Oréal péntek reggel nem válaszoltak az AFP francia hírügynökség megkeresésére.
A CMA CGM hajógyár bejelentette, hogy beszünteti az orosz kikötők kiszolgálását, de inkább biztonsági okokból, mint megtorló intézkedésként. A cég az orosz piacról nem vonul ki.
A végén még ismét a Volga lesz a legnépszerűbb autó az oroszoknál |
Az Oroszországban jelentős érdekeltségekkel rendelkező TotalEnergies a napokban úgy döntött, hogy nem finanszíroz újabb projekteket az országban, de kivonulást ez az energetikai óriáscég sem emlegetett.
A TotalEnergies egyeztette álláspontját a francia hatóságokkal, amelyek ezt megértették, sőt, a nagyvállalat elnökét, Patrick Pouyannét kedden fogadták a pénzügyminisztériumban és az Élysée-palotában is a francia és orosz cégeket magában foglaló Trianoni Párbeszéd találkozója keretében.
A Société Générale bankház, amely a leányvállalata, a Roszbank révén kivált érintett az orosz-ukrán háborúban, még csütörtökön közölte, hogy ellenáll, ha meg akarnák fosztani oroszországi kintlevőségétől.
A kormány részéről Bruno Le Maire pénzügyminiszter kijelentette: gondot lát abban, hogy egyes vállalatok az orosz hatalom közelében lévőkkel működnek együtt, de nem szólította fel egyértelműen a francia cégeket, hogy vizsgálják felül oroszországi jelenlétüket.
A miniszternek visszakoznia kellett korábbi álláspontjától, amikor kijelentette, hogy az Európai Uniónak totális gazdasági és pénzügyi háborút kell folytatnia Oroszország ellen. Később úgy ítélte meg, hogy a háború szó nem is volt helyénvaló. Kijelentése nagy vihart kavart, Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök nyíltan bírálta őt.
A francia vállalatok nem kaptak konkrét irányelveket arra, milyen álláspontot foglaljanak el oroszországi jelenlétükkel kapcsolatban – mondta az AFP francia hírügynökségnek egy neve elhallgatását kérő élelmiszeripari vállalkozó.
Franciaország a legnagyobb külföldi munkaadó és a második legnagyobb külföldi közvetlen befektető Oroszországban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.