BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Óvatosan hátrálnak Oroszországból a francia cégek

Egy héttel az ukrajnai háború kezdete után kevés francia nagyvállalat jelentette be, hogy kivonulna Oroszországból, a francia kormány pedig óvatosan adagolja az üzleti közösségnek szánt üzeneteit.

A brit BP, a Shell és a Jaguar Land Rover, az amerikai ExxonMobil és a Disney, a német Daimler Truck, a norvég Equinor, a Volvo svéd autógyár, valamint a Microsoft és a Meta amerikai számítástechnikai óriáscégek és számos multinacionális vállalat elhatárolódott Oroszországtól, és bejelentette kivonulását az orosz piacról.

Fotó: Hans Lucas via AFP

Franciaországban ez az elhatárolódás félénk, leszámítva pár luxuscéget, köztük a Hermest, a Chanelt és az LVMH-t.

A Hermes például – amelynek a részvényeit valamivel több mint 14 százalékban az LVMH birtokolja – pénteken jelentette be, hogy felfüggeszti kereskedelmi tevékenységét Oroszországban, ahol három üzlete van, az egyik a moszkvai, a Vörös-téren lévő híres GUM áruházban.

A többi nagy francia luxusipari és kozmetikai nagyvállalat, a Kering és a l'Oréal péntek reggel nem válaszoltak az AFP francia hírügynökség megkeresésére.

A CMA CGM hajógyár bejelentette, hogy beszünteti az orosz kikötők kiszolgálását, de inkább biztonsági okokból, mint megtorló intézkedésként. A cég az orosz piacról nem vonul ki.

A végén még ismét a Volga lesz a legnépszerűbb autó az oroszoknál

Menekülnek az autógyártók Oroszországból.

Az Oroszországban jelentős érdekeltségekkel rendelkező TotalEnergies a napokban úgy döntött, hogy nem finanszíroz újabb projekteket az országban, de kivonulást ez az energetikai óriáscég sem emlegetett.

A TotalEnergies egyeztette álláspontját a francia hatóságokkal, amelyek ezt megértették, sőt, a nagyvállalat elnökét, Patrick Pouyannét kedden fogadták a pénzügyminisztériumban és az Élysée-palotában is a francia és orosz cégeket magában foglaló Trianoni Párbeszéd találkozója keretében.

A Société Générale bankház, amely a leányvállalata, a Roszbank révén kivált érintett az orosz-ukrán háborúban, még csütörtökön közölte, hogy ellenáll, ha meg akarnák fosztani oroszországi kintlevőségétől.

A kormány részéről Bruno Le Maire pénzügyminiszter kijelentette: gondot lát abban, hogy egyes vállalatok az orosz hatalom közelében lévőkkel működnek együtt, de nem szólította fel egyértelműen a francia cégeket, hogy vizsgálják felül oroszországi jelenlétüket.

A miniszternek visszakoznia kellett korábbi álláspontjától, amikor kijelentette, hogy az Európai Uniónak totális gazdasági és pénzügyi háborút kell folytatnia Oroszország ellen. Később úgy ítélte meg, hogy a háború szó nem is volt helyénvaló. Kijelentése nagy vihart kavart, Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök nyíltan bírálta őt.

A francia vállalatok nem kaptak konkrét irányelveket arra, milyen álláspontot foglaljanak el oroszországi jelenlétükkel kapcsolatban – mondta az AFP francia hírügynökségnek egy neve elhallgatását kérő élelmiszeripari vállalkozó.

Franciaország a legnagyobb külföldi munkaadó és a második legnagyobb külföldi közvetlen befektető Oroszországban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.