A világ nemcsak fontos gabonafélékből, hanem műtrágyából is hiányt szenved az ukrajnai háború miatt, s ennek hatásait különösen az alacsonyabb jövedelmű emberek szenvedik meg. Oroszország és Fehéroroszország együttesen a világ kálium-karbonát, azaz hamuzsír exportjának mintegy 40 százalékát adta, az ukrajnai háború miatt bevezetett nyugati szankciókig.
A hamuzsír a műtrágya egyik fontos alapanyaga, és a szankciók a világ második legnagyobb gyártóját, az állami tulajdonú Belaruskalit is sújtják, ezért nem tudja teljesíteni a szerződéses kötelezettségeit. Emellett Oroszország a világ karbamidexportjának 11, az ammónium-nitrátnak pedig 48 százalékát adja. Oroszország és Ukrajna együttesen a nitrogénből és foszforból, valamint káliumból készült műtrágyák 28 százalékát exportálja – állítja a Morgan Stanley.
E szállítmányok megszakadása az egekbe repítette a műtrágyaárakat, miután az alapvetően földgázból készült termék az energiahordozó árának elszállása miatt már így is többszörösére emelkedett. A drágulást jól jellemzi, hogy Vancouverben forgalmazott kálisót 2021 elején tonnánként körülbelül 210 dollárra árazták, most pedig 565 dollárra értékelik, míg a Közel-Keletre szállított karbamiddal 2021 elején tonnánként 268 dolláron kereskedtek a chicagói tőzsdén, most pedig 887,5 dollárba kerül.
A magasabb műtrágyaárak elsősorban a feltörekvő piacokon okoznak majd hozamcsökkenést, egyszerűen azért, mert a gazdák takarékoskodni fognak. A helyzetet súlyosbítja, hogy a háború előtt Oroszország és Ukrajna együttesen a világ búzaexportjának 30, kukoricáénak 20, napraforgóolaj-exportjának pedig nagyjából 80 százalékát adta, jelenleg ugyanakkor az is kérdéses, hogy Ukrajnában képesek lesznek-e learatni a már elvetett termést. Még ha ez meg is történne, továbbra is probléma maradna a készletek piacra juttatása: Ukrajna márciusban 309 ezer tonna búzát exportált, negyedannyit, mint februárban, amelyet főként vasúton szállított Európába, mivel a fekete-tengeri ukrán kikötők a megszállás miatt nagyrészt leálltak.
Mindez hármas csapást jelent a világ élelmiszer-termelésére
– állítja Bart Melek, a TD Securities globális nyersanyagstratégiai vezetője. Az inputköltségek emelkedése mellett a hiány miatt is emelkedni fognak az árak, ami valamennyi alapvető élelmiszert megdrágít, köztük a húsokét is, mivel az állatok takarmányozása is drágulni fog. A kukorica határidős ára például közel 30 százalékkal emelkedett az elmúlt évhez képest a chicagói tőzsdén, miután tavaly 57 százalékkal emelkedett.
A búza ára 2021-ben 27 százalékkal emelkedett, és idén további 22-vel nőhet, míg az élő szarvasmarha tavaly 19 százalékkal drágult, idén pedig további 15-tel nőhet az ára
– kalkulált Melek.
A Morgan Stanley várakozásai szerint a gabonaárak 2023-ig a tavalyi szintek felett maradnak, így a gazdák valószínűleg fontolóra veszik majd a kevésbé műtrágyaigényes termesztési módok, például a vetésforgó alkalmazását, ami azonban a terméshozamokat csökkenti majd.
További problémát jelent, hogy az Egyesült Államokban a búzakészletek 2008 óta a legalacsonyabb szintre csökkentek, mivel a 2021-es aszály miatt a kisebb mennyiségű termésből származó készletek erősen fogynak, miközben a globális kereslet növekszik. Ez utóbbinak az is oka, hogy a latin-amerikai aszály is csökkentette a készleteket, amely már eddig is magasan tartotta a gabonaárakat. Az amerikai mezőgazdasági minisztérium azt is közölte, hogy az amerikai gazdák közel 5 százalékkal tervezik csökkenteni a kukorica vetésterületét, és várhatóan a tavaszi búzáé is csökken, míg a szója vetésterülete emelkedett. A szakértők arra számítanak, hogy a latin-amerikai kínálat bővülésével a készletek normalizálódnak, ha az időjárás is úgy akarja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.