A Deutsche Bank a nagy bankok közül elsőként jósolt recessziót az Egyesült Államokban, igaz, csak enyhe mértékűt – írja a CNN . Azonban a német pénzintézet most már úgy gondolja, hogy a visszaesés mélyebb lehet, főként az amerikai jegybank, a Fed infláció elleni harca miatt.
Az ügyfelek részére készített jelentésben a bank már jelentős mértékű recesszióra figyelmeztet. A probléma szerintük az, hogy noha lehetséges, hogy az infláció ugyan tetőzhet, ám az hosszú ideig tarthat, hogy a Fed célját jelentő 2 százalékos szintig süllyedjen. Ezért a központi bank agresszív kamatemelésekre kényszerülhet, ami gátolhatja a gazdaságot.
A fogyasztói árak 8,5 százalékkal voltak magasabbak márciusban az egy évvel korábbinál, ami az elmúlt 40 év legnagyobb mértékű drágulása. A munkaerőpiac továbbra is túlfűtött, amit a Moody’s előrejelzése is alátámaszt, mely szerint a munkanélküliség az 50-es évek óta nem látott szintig süllyedhet.
A prognózis indoklása céljából a Deutsche Bank egy indexet is létrehozott, amely az infláció és a munkanélküliség közötti távolságot követi az elmúlt 60 év adatai alapján, figyelembe véve a Fed nyilvános céljait is ezen mutatókkal kapcsolatban. Mindezek alapján arra a következtetésre jutottak, hogy
a Fed sokkal jobban le van maradva, mint a 80-as évek eleje óta bármikor.
Ebben az időszakban a rendkívül magas infláció hatására a jegybank rekordmagasságig emelte a kamatokat, romba döntve ezzel a gazdaságot.
A pénzintézet szerint a történelmi tapasztalatok szerint a Fed sosem volt képes még a célokat csupán kevéssé meghaladó drágulást és foglalkoztatást sem normalizálni anélkül, hogy a gazdaságot ne taszítsa jelentős recesszióba.
Figyelembe véve, hogy a munkaerőpiac túlságosan feszes – a munkanélküliség akár két százalékkal is alacsonyabb lehet a kelleténél –, egy enyhe recesszió nem elegendő a bank szerint. A gazdaság ezt követően 2024 közepére pattanhat vissza, amikorra a Fed ismét irányt válthat.
Érdemes figyelembe venni, hogy senkinél nincs a bölcsek köve, így az események pontos menetét sem lehet megjósolni. A Deutsche Bank ugyanis a leginkább pesszimista a nagy Wall Street-i bankok közül, ám mások szerint a félelmek túlzottak.
A Goldman Sachs például ugyan elismeri, hogy az inflációt és a béremelkedések szintjét visszahozni a föld közelébe rendkívüli kihívás, ám a recesszió nem törvényszerű. A bank pénteki jegyzetében arról írt, hogy
noha recesszióra nincs szükség a drágulás megfékezésére, a növekedésnek azért le kell lassulnia a lehetséges ütemhez képest,
ami valóban magában hordozza a visszaesés veszélyét.
Hasonlóan optimista az UBS is, mely azt reméli, hogy a növekedés folytatódik azt követően is, hogy a Fed erőteljesebben lép fel az infláció ellen. A bank hétfői jegyzete szerint az infláció enyhülni fog a jelenlegi szintekről, és nem számítanak recesszióra az emelkedő kamatszint miatt sem.
A Deutsche Bank borús prognózisa hátterében az áll, hogy szerintük a magas infláció a vártnál tartósabb lehet, amihez hozzájárul a globalizáció visszafordulása, a klímaváltozás, a további fennakadások az ellátási láncokban, amit az ukrajnai háború és a kínai koronavírus elleni lezárások tovább rontanak, valamint a drágulással kapcsolatos várakozások emelkedése is.
Az infláció visszatért és itt is marad
– ez a Deutsche Bank jóslatának a lényege.
Amennyiben ez igaznak bizonyul, úgy a Fed drámai kamatemelésekre kényszerülhet. A kamatemelési ciklust márciusban 25 bázispontos emeléssel kezdő amerikai jegybank élén álló Jerome Powell is elismerte a múlt héten, hogy a jövő heti kamatdöntésen akár 50 bázispontos növelésre is sor kerülhet.
A német bank szerint bármennyire is csábító a lassabb cselekvés és az azzal járó zökkenőmentes leszállás, az nem fog megtörténni. A pénzintézetnél úgy látják, hogy az elhúzódó infláció által okozott gazdasági, pénzügyi és társadalmi károk minimalizálása érdekében érdemesebb inkább a túl határozott lépések irányában hibázni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.