BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Zöldenergetikusból Szlovénia kormányfőjévé válhat Robert Golob

Az eddigi kormánypárt, az SDS 28, míg a konzervatív Új Szlovénia párt nyolc mandátummal ellenzékbe szorul.

Robert Golob balközép Szabadság Mozgalom (GS) nevű pártja a vártnál nagyobb arányban nyerte a vasárnapi szlovéniai parlamenti választásokat: a szavazatok 34,34 százalékát szerezte meg, míg a Janez Jansa miniszterelnök vezette jobboldali Szlovén Demokrata Párt (SDS) 23,83 százalékot kapott. Ezzel a GS, amely a zöldenergiára való áttéréssel, a nyílt társadalommal és a jogállamisággal kampányolt, 40 mandátumot szerzett a 90 fős parlamentben, ahol minden bizonnyal a hét mandátumot szerző Szociáldemokratákkal és a négy képviselői helyet elnyerő Baloldallal alakít majd koalíciós kormányt. Az eddigi kormánypárt, az SDS 28, míg a konzervatív Új Szlovénia párt nyolc mandátummal ellenzékbe szorul.

A szlovéniai választás magyar szempontból is izgalmas volt, miután Jansa 2020 óta tartó harmadik miniszterelnöksége alatt (2004–2008 és 2012–2013 között már volt miniszterelnök) nagymértékben nőtt a magyar jelenlét és befolyás a szlovén üzleti és politikai életben. Terjeszkedett az exjugoszláv kis alpesi országban az OTP és a Mol, de jelentős magyar turisztikai és médiabefektetések is születtek. A Jansa-kormány Orbán Viktor biztos szövetségesének számított az unióban. 

Az eleve feszült kampány során kiütköztek az ideológiai ellentétek és a jogállamisággal kapcsolatos konfliktusok a két blokk között. Az ellenzék azzal vádolta Jansát, hogy 2020-as hatalomra kerülése óta a demokratikus intézmények és a sajtószabadság leépítésén dolgozott, és a médiát a kormány befolyása alá akarja helyezni, emiatt Jansáékat fel is jelentették. A Robert Golob ellen indított lejáratókampány viszont kontraproduktív lett, amit a választás végeredménye is igazolt. 

Fotó: AFP

A kormányfői posztra esélyes 54 éves Robert Golob üzletember nem ismeretlen a politikában. Korábban alelnöke volt Alenka Bratusek volt miniszterelnök balközép irányultságú pártjának (Stranka AB), és 1999-ben egy évig a gazdasági tárcánál államtitkári pozíciót töltött be. Több mint egy évtizeden át vezette a zöldenergia-projekteket indító állami áramszolgáltató vállalatot, amelynek éléről Janez Jansa miniszterelnök váltotta le. Ismételt politikai felemelkedése akkor kezdődött, amikor januárban elindult a parlamenten kívüli zöldpárt, a Z.Dej elnöki posztjáért, melyet el is nyert. Első intézkedése az volt, hogy Szabadság Mozgalomra cserélte a párt nevét, és zöldpártból baloldali, liberális formációvá alakította át.

A szlovén GDP 2021-ben 8,1 százalékkal bővülve gyorsan visszapattant a koronavírus okozta válságból, de a növekedés az idén a Nemzetközi Valutaalap legfrissebb becslése szerint 3,7 százalékra lassul, részben azért, mert az ukrajnai háború erősen visszaveti az ipari termelést. A kevés tapasztalattal rendelkező új kormányra tehát nehéz feladat vár a közeljövőben.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.