BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kevesebb mint a fele lehet az idei globális növekedés a tavalyinak

A nyersanyag- és olajárak az egekbe szöktek, miután Oroszországot szankciókkal sújtották a nyugat országok Ukrajna inváziója miatt.

Meg sem közelíti az idei világgazdasági növekedés a tavalyi felét az orosz–ukrán konfliktus, valamint szigorú kínai járványpolitika miatt, még akkor sem, ha a központi bankok szigorítják monetáris politikájukat a rekord magas infláció megfékezése érdekében a Morgan Stanley előrejelzései szerint.

A befektetési bank 2,9 százalékos globális növekedést prognosztizál, mintegy 40 bázisponttal a konszenzus alatt, szemben a 2021-es 6,2 százalékos növekedéssel.

koronavírus Corona virus járvány pandemic impact gazdaság economic global globális depression válság krízis hand drawn sketches white isolated background

Közgazdászaik szerint a lassulás globális, ami a csökkenő fiskális lendület, a szigorodó monetáris politika, a koronavírus-járvány, a tartós ellátási lánc fennakadások, és legutóbb az ukrajnai háború következményeinek kombinációja miatt következhet be.

A nyersanyag- és olajárak az egekbe szöktek, miután Oroszországot szankciókkal sújtották a nyugat országok Ukrajna inváziója miatt, ami világszerte súlyosbította az inflációs nyomást, és arra késztette a kormányokat és a központi bankokat, hogy újraértékeljék monetáris politikájukat. Mindeközben Kína zéró Covid politikája és az azt követő lezárások miatt csökkent az ázsiai ország belső kereslete is, valamint számos gyárban leállították a termelést, így az export növekedése az elmúlt két év leglassabb ütemét mutatta áprilisban, mintegy 3,9 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, meredeken visszaesve a márciusi 14,7 százalékos növekedéshez képest.

Shanghai,Yangshan,Deepwater,Port,Is,A,Deep,Water,Port,For
Fotó: Shutterstock

Mivel valószínűtlennek tartják a szakértők, hogy a közeljövőben megoldódna az ukrán válság és a központi bankok is próbálják visszafogni a növekedést az infláció megfékezése érdekében, a Morgan Stanley közgazdászai arra számítanak, hogy korlátozott lesz az idei gazdasági növekedés. Múlt héten az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság központi bankjai már csatlakoztak más nagy gazdaságokhoz, és megemelték a kamatlábakat – a Fed megduplázva egy százalékra tolta fel, a Bank of England pedig negyed százalékponttal emelt szintén 1 százalékra – a megugró infláció megfékezése érdekében, amelyet korábban még átmenetinek tartottak a világjárvány utáni újranyitást követően, mindaddig, míg az ukrajnai háború kitörésével el nem kezdtek spirálisan emelkedni az energiaárak.

A befektetési szolgáltató szerint egyedül két nagy gazdaság lesz, amelyet kevésbé érint a lassulás, India és Japán.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.