Iparági becslések szerint az elmúlt öt évben a kiszervezett vagyonkezelési tevékenység több mint a duplájára emelkedett, 2,46 ezer milliárd dollárnyi eszközt kezelnek más intézmények. A folyamat az elmúlt időszakban felgyorsult, és ezt néhány gigatranzakció is tükrözi. Az AIG például az idén márciusban a BlackRock alapkezelőre bízta egy 150 milliárd dollár értékű portfólió kezelését.
A British Airways tavaly bízott meg egy amerikai vagyonkezelőt két legnagyobb nyugdíjalapja kezelésével, összesen 21,5 milliárd font értékben.
Áprilisban a brit Schroders kapott megbízást arra, hogy a Centrica energiaszolgáltató nyugdíj-alapjait gondozza. A Schroders Solutions hasonló típusú megízások alapján 234,5 milliárd fontot kezel.
A Chestnut Advisory Group egy elemzése szerint az ilyen típusú kiszervezési ügyletek révén ez a piac 2026-ig 4 ezer milliárd dollárra nő.
Tipikus megbízók a kisebb nyugdíjalapok, amelyek a nagyobb vagyonkezelőkhöz fordulnak, hiszen azok jobban képesek diverzifikálni a befektetéseket, csökkentve ezáltal a kockázatokat. A pandémia, majd az orosz–ukrán háború nyomán bekövetkező tőkepiaci helyzet felborította a hagyományos befektetési stratégiákat, azaz a korábbinál sokkal szélesebb és mélyebb kockázatkezelési módszerekre van szükség, ebben pedig a nagy alapkezelők jobb lehetőségekkel indulnak, mint a kicsik.
A piac főleg az USA-ban bővül, de Európában is egyre jobban terjed. Az ügyletekhez közvetítőket (outsourced chief investment-officer, OCIO) vesznek igénybe, közülük is az egyik legnagyobb a Mercer, amely 388 milliárd dollár ilyen típusú vagyon felett diszponál.
Az elmúlt három évben növekedésünk motorjai közé tartoztak a biztosítók, az alapítványok, a különböző családi vagyonalapok
– mondta a Financial Timesnak (FT) Jo Holden, a Mercer globális befektetésekért felelős kutatási igazgatója.
Jellemző az is, hogy a kiszervezett vagyon kezelésében a megbízottak egyre szélesebb jogosultságokat kapnak. Néhány ügyfél szinte mindent a vagyonkezelőre bíz: az eszközök allokációját, az alapok és a menedzserek kiválasztását, a kockázatmenedzsmentet, valamint a back office tevékenységet. Mások viszont inkább szeretik a saját kezükben tartani az alapvető döntéseket, vétójogot tartanak fenn ezekben vagy speciális eszközosztályok vagyonkezelését szervezik ki. Ez utóbbira példa az AIG–BlackRock-üzlet, amelyben a biztosító a kötvényportfóliót, valamint egyes nem nyilvános forgalomban lévő vagyonelemeket bízott a BlackRockra.
Azonban ahogy az a gyorsan bővülő piacokon általában lenni szokott, itt is probléma az átláthatóság.
A teljes cikk a Figyelő legfrissebb számában olvasható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.