Egyre több felhasználó jut hozzá az 5G technológiához Magyarországon, amely különösen amiatt örvendetes, hogy a még mindig népszerű 3G hálózatot elkezdték lekapcsolni a szolgáltatók, azaz sorra a Vodafone, a Telekom és a Yettel is lépésekben megszünteti és már csak az 2G, a 4G és az 5G hálózat marad. (A 2G például elsősorban az online pénztárgépek miatt marad, illetve azon telefonok miatt, amelyeket ténylegesen csak telefonálásra használnak.)
Emiatt is indult be gőzerővel a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) programja, amely során a 3G képes telefonokat támogatással cserélhetik le modernebb készülékekre, amelyekkel már gyorsabban lehet internezni. A programban már több ezren éltek a lehetőséggel és jutottak hozzá a gyorsabb mobilinternethez.
Az 5G terjedése tehát ennek hatására is várhatóan jelentősen felgyorsul majd Magyarországon, de a fejlettebb országokhoz képest, de leginkább a távol-keleti államokhoz képest még így is igencsak le vagyunk maradva Európában. Az 5G Kínában és Dél-Koreában például már a lakosság jelentős hányadának elérhető.
Az 5. generációs vezeték nélküli hálózat – mert ezt jelenti az 5G elnevezés – még Dél-Koreából indult 2019-ben. Nem csoda, hogy éppen itt készül már javában a következő generáció, a 6G!
Már az 5G körüli hiányos tudás is misztikussá tette a mobilhálózatot, sokan például az 5G hálózat veszélyeire hívták fel a figyelmet az interneten, vagyis azon a csatornán keresztül, amelyet éppenséggel az 5G hálózat hoz közelebb az emberekhez.
A 6G-vel sok telekommunikációs nagyvállalat foglalkozik, de kisebb kutatólaborokban világszerte, így Magyarországon is tesztelik a technológiát. Az élen ugyanakkor ezúttal is Dél-Korea áll, amely a tervek szerint 2026-ban készül elindítani a 6G prototípusát, amely elsősorban az 5G mobilhálózat gyorsabb változata lenne. Tervezői azt ígérik, hogy a kapcsolódási időt nullára redukálják, kvázi megszűnik az adatküldési várakozás, amely az új technológiával már mikromásodpercekben lesz mérhető. A magasabb frekvencia – az 5G gigahertzével szemben a 6G már terahertzet használ – miatt nőhet az átviteli adatmennyiség is. A Techtarget.com szakoldal cikkében arról írnak, hogy a Sydney Egyetem kutatói szerint elméletileg a másodpercenkénti 1 terabyte adatátvitel is lehetséges lesz vezeték nélkül. A gyorsasághoz természetesen szükség lesz a mesterséges intelligencia segítségére is.
A technológia még gyerekcipőben jár, de az Egyesült Államokban már sikeres teszteket hajtott végre a Samsung. A felhasználók viszont a legjobb esetben is csak 2030-ra találkozhatnak majd vele.
Természetesen, ahogy az 5G esetében, itt is felmerülhet azonnal sokakban a kérdés, hogy a magasabb rádiófrekvencia miatt lehet-e veszélyes a 6G az emberi szervezetre. A Youtube-on már nem egy olyan videóval lehet találkozni, amelyben arról értekeznek, hogy a 6G kipusztítja az emberiséget. Nagyjából hasonlóan, mint ahogy ugye sokak szerint az 5G is tette. A 6G bár valóban magasabb frekvenciával bír, de még mindig igencsak messze lesz a káros sugárzástól, sőt, még a napsugárzás is több százszor károsabbnak mondható.
A 6G technológia elsősorban az emberi életek minőségén képes javítani. Többek között kifinomultabbakká válnak a segítségével az egészségmegőrző, vagyis a szervezetünket figyelő applikációk, az arcfelismerés, a jobb és sokkal pontosabb helymeghatározás, így például a veszélyhelyzetek elkerülésében is sokat segíthet a technológia. Ugyanígy az önvezető autózásban, a kiterjesztett, virtuális valóság és a metaverzum térnyerésében is kulcszerepet játszhat majd a technológia.
Érdekesség, de elméleti szinten a kutatók már a 7G technológiával is foglalkoznak, amely még a 6G-nél is jóval gyorsabb lenne. Elméletileg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.