Alig pár hónap alatt közel 180 fokos fordulatot vett a kriptovaluták kérdésében az orosz központi bank, így mára már támogatja a digitális eszközök használatát a nemzetközi fizetések területén is – idézi az egyik vezető jegybanki tisztviselő keddi szavait a Reuters. Az év elején még ezen termékek használatának betiltását követelte az orosz jegybank.
Xénia Judajeva kormányzóhelyettes azonban hozzátette, hogy
mint szabályozó hatóság, a jegybank továbbra is széleskörű veszélyeket lát ezen eszközök lakossági használatában.
A jegybankár szerint a pénzügyi stabilitás kockázatai közben csökkentek Oroszországban, miután a bankok bőséges devizatartalékokkal rendelkeznek. Az ország pénzügyminisztériumának értelmezése szerint, amennyiben ezeket az eszközöket tulajdonnak tartjuk, úgy a barter-rendszerben megvalósuló exporthoz hasonlóan azok elfogadhatóak lehetnek.
A kriptodevizák rajongói sokat reméltek az orosz-ukrán háborútól, mondván a szankciók elkerülésére tett orosz erőfeszítések vagy a háború elől menekülő ukránok segíthetik ezek terjedését, ám a főként különböző kriptók közötti kereskedelmen alapuló rendszerben valójában nincs elegendő likviditás ahhoz, hogy egy Oroszország méretű gazdaság működéséhez és a szankciók elkerüléséhez elegendő legyen.
További problémákat jelenthet az is, hogy a közhiedelemmel ellentétben ezen eszközök anonimitása sem olyan mértékű, mint azt sokan feltételezik,
ráadásul a blokklánc minden tranzakciót megőriz – már azok közül, melyek a láncon történnek. Azonban a háború kezdetén Oroszország már felvetette egyszer, hogy a gázt és az olajat bitcoinért adná, mint ahogy az is többször felmerült a háború kezdete óta, hogy a rubel visszatérjen az aranystandardhoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.