Várakozásokon felül nőtt a nyaralás iránti igény a mediterrán régióban, a hatalmas érdeklődés és a növekvő üzemeltetési költségek miatt Görögországban átlagosan 30 százalékkal drágább az üdülés, mint 2019-ben.
A szektor fellendülését azonban gátolja a munkaerőhiány, amely milliárdos veszteséget okozhat a turizmustól függő gazdaságban. A görög szállodaszövetség vezetője, Grigorisz Tasziosz szerint a szállodák átlagos működési költségei 25-30 százalékkal nőttek, ami egyszersmind tovább növeli a vendégek kiadásait is, mivel a járvány idején felgyülemlett veszteségei miatt nehéz helyzetbe került ágazat kénytelen áthárítani a pluszköltségeit.
A hotelek már megkezdték az infláció, az energiaválság és az ukrajnai háború hatásainak beárazását, így fordulhat elő, hogy amíg egy korábban lefoglalt szobáért 150 eurót fizetnek éjszakánként, addig a mellette lévőért már 300 eurót kérnek. Látva az emelkedő árakat, maguk a görögök inkább otthon vagy a lakóhelyükhöz közel töltik a szabadságukat, illetve kedvezőbb árú külföldi nyaralást terveznek.
Nemzetközi szinten továbbra is nagy az érdeklődés a dél-európai üdülőhelyek iránt. Vaszilisz Kikiliasz turisztikai miniszter bejelentette, hogy az olyan népszerű úti céloknál, mint az Égei-tenger déli és délkeleti szigetei, 2019 májusával összevetve mintegy 10-10 százalékkal nőtt a turisták száma és az idegenforgalmi szektor bevétele.
A miniszter hétről hétre erősödő szezont vár, csak júniusban 500 óceánjáró hajó érkezésére számítanak.
A szektor további népszerűsítésére a Turizmus mindenkinek szociális program idei költségvetését 30 millió euróra emelték.
A hónap közepén az olasz turizmus is többlettámogatáshoz jutott, miután az Európai Bizottság jóváhagyta a helyreállítási tervben szereplő 698 millió eurós segélycsomagot.
Az olasz statisztikai intézet adatai szerint az idegenforgalmi szektor az ország GDP-jének 6 százalékát adja, vagyis önmagában mintegy 93 milliárd eurós tételt képvisel. A pandémia, valamint az elharapódzó infláció és az energiaválság miatt azonban számos utazási iroda és szálloda sürgősen kezelendő likviditási problémákkal küzd. A most érkező támogatás az idegenforgalmi cégeknek nyújtott közvetlen anyagi segítség és adójóváírások, valamint az utazási irodák és utazásszervezők számára nyújtott hitelek formájában ér majd célba.
A támogatások sikerét veszélyezteti a munkaerőhiány. Az olasz idegenforgalmi minisztérium becslései szerint a szállodáknak és éttermeknek további 300-500 ezer alkalmazottra van szükségük, hogy a turisták áradatát megfelelő színvonalon ki tudják szolgálni.
A mintegy 20 százalékos létszámhiány lassíthatja a gazdaság rendeződését, s ha nem sikerül újabb munkavállalókat toborozni, akkor szakértői becslések szerint akár 6,5 milliárd eurótól is eleshet a mediterrán ország.
Mindazonáltal nem Olaszország az egyetlen, amely ezzel a problémával szembesül: Franciaországban is 300 ezer idénymunkás hiányzik, Spanyolországban pedig csak pincérből ötvenezret tudnának azonnal felvenni. Ausztriában 15 ezer alkalmazott hiányzik az élelmiszer- és turisztikai szektorból, Görögországban pedig ötvenezer állás még betöltetlen napokkal a főszezon kezdete előtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.