Kedden ülnek össze ismét az Európai Unió tagállamainak brüsszeli nagykövetei, hogy újabb próbálkozást tegyenek az olajembargóval kapcsolatos véleménykülönbségek feloldására – nyilatkozta egy neve elhallgatását kérő brüsszeli illetékes a CNBC-nek.
Hétfőn optimista nyilatkozatok hangzottak el az üggyel kapcsolatban, a német kormányszóvivő és a lengyel külügyminiszter-helyettes szerint is hamarosan dűlőre juthatnak. A Bloomberg értesülése szerint az Európai Bizottság is kész „felvizezni” a szankciós csomagot, és lemondani arról, hogy betiltsa orosz olaj szállítását uniós hajókkal harmadik ország számára; ezt elsősorban Görögország szorgalmazta, amely a világ legnagyobb hajóflottájával rendelkezik.
A Reuters pedig úgy értesült, hogy a Bizottság fontolgatja még több pénz biztosítását a tengeri kijárattal nem rendelkező kelet-európai országoknak az olajipari infrastruktúra fejlesztésére, hogy elnyerje a beleegyezésüket.
Ez utóbbi némileg enyhítheti Magyarország, Szlovákia és Csehország aggodalmait, a támogatásukhoz azonban kevés. Ráadásul Aszen Vasziljev bolgár miniszterelnök-helyettes, a gazdasági tárca vezetője megerősítette még vasárnap éjjel, az előző tárgyalási forduló kudarcba fulladása után, hogy országa meg fogja vétózni a szankciókat, ha nem kap mentességet az embargó alól, míg mások igen. A nemzeti televíziónak beszélt arról is, hogy csúcstalálkozó válhat szükségessé a végső döntés meghozatala érdekében.
Szijjártó: Magyarország nem szavazza meg az uniós szankciókatA miniszter szerint a brüsszeli csomag elfogadása 700 forintos benzin- és 800 forintos gázolajárat hozna. |
Az uniós állam- és kormányfők május 30-31-én tartják soron következő rendkívüli ülésüket. Az egyelőre nem világos, hogy Szófia teljes felmentést akar-e, vagy csak haladékot, ahogyan Magyarország, Szlovákia és Csehország. Az viszont biztos, hogy a kivételek hatására a szankciók hatékonysága jelentősen csökken, figyelmeztetett Tina Teng, a CMC Markets brit székhelyű pénzügyi szolgáltató elemzője. Ugyanezt hangsúlyozta az Euronewsnak az egyik, olajembargó ügyében keményvonalas ország tisztviselője is. Szerinte mentesség nem „jó ötlet”, „veszélyezteti a versenyszabályokat”, és együtt kellene járnia extra adók kivetésével, valamint annak a tilalmával, hogy az érintettek tovább értékesítsék más országoknak az orosz olajat.
Az olajembargó átmeneti átállási időszak esetében is jelentős gazdasági veszteséget okozna MagyarországnakEgy azonnali embargó esetében gyorsan alakulnának ki ellátási problémák Magyarországon, de amennyiben 1,5-2,5 év átmeneti időszakot kapnánk az átállásra, még akkor is nagyon jelentős gazdasági áldozatokkal kellene számolni - mutatnak rá szakcikkükben a miniszterelnöki gazdasági főtanácsadó irodája munkatársai. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.