Máxima Zorreguieta holland királyné, az ENSZ különleges jogvédője a Svájcban megrendezett davosi Világgazdasági Fórumon adott interjút a CNBC-nek. Elmondta, rendkívül aggasztja az élelmiszer- és az energiaárak ilyen ütemű emelkedése és ennek a családokra gyakorolt hatása. Hozzátette, hogy ezek a hatások természetesen eltérő mértékben érződnek majd a világ különböző területein, egyes régiókban pedig kifejezetten nagy problémák jöhetnek.
Máxima szerint a jelenlegi válságos helyzetért az Ukrajnában zajló háború tehető felelőssé. Ez a krízis megzavarta a globális termelést, az ellátási láncokat és a kereskedelmet. A válság árupiaci hatásairól a Világbank készített felmérést, amely szerint
az energia 50, a búza pedig több mint 40 százalékkal drágul 2022-ben.
Ez a nagymértékű áremelkedés az élelmiszerek és az energia esetében oda fog vezetni, hogy sok családnak át kell állnia a napi 2-3 étkezésről a napi egyszerire. Ez nagyon aggasztó
– mondta a királyné Davosban. Máxima képzett közgazdász, aki jelenleg az ENSZ különleges jogvédőjeként is tevékenykedik. Úgy látja, hogy az elmúlt két évben tapasztalható globális kihívások összetett hatásai kritikussá válnak. Szerinte a koronavírus-világjárvány rengeteg embert sodort mélyszegénységbe, akik a háború miatt kialakuló infláció következményeként tényleg a szakadék szélére sodródnak.
A háború miatt nemcsak rengeteg élelmiszer nem jut el a szegényekhez, hanem a műtrágyatermelés is akadozik. Amennyiben nincs műtrágya, akkor nincs termelés. Ez azt jelenti, hogy például Afrikában már a saját élelmüket sem tudják majd megtermelni az emberek, az árak pedig egyre csak nőnek
– fogalmazott Máxima Zorreguieta.
A királyné emellett arról is beszélt, hogy az Európában zajló háború miatt a globális szegénység felszámolása szinte lehetetlenné válik. A szegénység csökkentéséért tevékenykedő ENSZ-jogvédőként elmondta, az a célja, hogy az embereknek jobb életük legyen, de ez a helyzet hatalmas kihívás elé állítja az egész emberiséget.
A Covid–19-járvány minden tragédiájával együtt legalább elhozta a digitalizáció fejlődését. A világ kormányai felismerték, mennyire fontos, hogy bármilyen helyzetben kapcsolatba léphessenek a lakossággal, ennek köszönhetően pedig a szegénységben élőket is összekötötték a közigazgatással, például mobiltelefonokkal. Máxima szerint sokkal könnyebb a segélyeket eljuttatni a szegényekhez, ha legalább fel lehet venni velük a kapcsolatot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.