Lázas ötletelés folyik a román kormány háza táján arról, miként lehetne növelni az adóbevételeket, még több forráshoz juttatva a költségvetést. Az ok egyszerű: az energiaválság és az ukrajnai háború közepette egyre nőnek az állami kiadások, ám a bevételek csökkennek, a meglódult infláció ugyanakkor visszafogja a fogyasztást is.
Az idei év első négyhavi államháztartási hiány a román össztermék (GDP) 1,23 százalékát tette ki, miközben a bukaresti kormány idén 5,8-es hiányt vállalt, ennek teljesítése azonban erősen kétséges, ugyanis az Európai Bizottság a legfrissebb prognózisában 7,5-es GDP-arányos deficitet jósolt, ami jövőre 6,3-re csökkenhet.
Az államadósság jelenleg a GDP 50,3 százalékára rúg, jövőre pedig 52,6-re nő, elsősorban a nagy deficit miatt. Adrian Vasilescu, a román jegybank (BNR) elnöki tanácsadója máris előrebocsátotta, hogy az ország elkerülhetetlenül az adó- és illetékemelés irányába halad. Amihez hozzájárul, hogy az adóbehajtás hatékonysága terén is rosszul áll Románia, az év elején a GDP 26 százalékának megfelelő összegű adó folyt be a költségvetésbe, amivel az ország sereghajtó az EU-ban.
Az elmúlt időszakban a romániai adóhatóság több erőfeszítést tett az adóelkerülés megelőzéséért. Levelet küldtek például minden pedagógusnak, felhívva a figyelmüket arra, hogy – az országban bejáratott gyakorlatnak számító – a magánórák adókötelesek. A futárcégeket pedig arra kötelezték, hogy munkatársaik jelentsék az adóhatóságnak az interneten rendelt termékeket utánvétellel kifizető személyek adatait. A kormány azzal indokolta az intézkedést, hogy adóbehajtás terén nem áll jól az ország, és a lépés a hatékonyabb adóbeszedést szolgálja.
A romániai balliberális nagykoalíció pártjai közül a szociáldemokraták (PSD) kitartanak amellett, hogy a progresszív adó bevezetése gyógyírt jelentene a jelenlegi nehéz helyzetben. Marcel Ciolacu, a bukaresti képviselőház elnöki tisztségét is betöltő pártvezető eddig konkrét számokkal nem támasztotta alá reformelképzeléseiket, lehetséges verzióként említette viszont, hogy ha a jelenleg 10 százalékos egységes adókulcsot 15-re emelik, akkor az adófizető dönthesse el, mire fordítja az 5 százalékos különbözetet: odaadja az államnak, vagy igazoltan lakásvásárlásra, magánnyugdíjra, gyermekei oktatására fordítja.
A koalíciós partner liberálisok azonban kitartanak az egykulcsos adó megőrzése mellett. Nicolae Ciucă miniszterelnök a napokban elmondta, egyelőre nem tárgyalnak a progresszív adózási rendszer bevezetéséről, de egy pénzügyminisztériumi munkacsoport elemzi a lehetőségeket. Hozzátette, az adórendszer optimalizálását célzó intézkedések kidolgozása után konzultációt kezdeményeznek az illetékes intézményekkel, az akadémiai szférával, a vállalkozók és egyesületek képviselőivel, hogy olyan döntést hozzanak, amely az adóbehajtást is serkenti, ugyanakkor a vállalkozói szférát is támogatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.