A DNDi a Covid-19 leküzdésén is dolgozik. Programjuk célja, hogy a koronavírus olyan kezelését tudják kidolgozni, amit az alacsony és közepes jövedelmű országokban tudnak majd bevetni a betegség ellen. 2020 novemberében a nonprofit szervezet elindította az ANTICOV-próbát, ami kifejezetten az enyhe vagy közepesen súlyos Covid-fertőzésben szenvedők kezelésére keresett volna gyógyszert. Ennek célja, hogy a fertőzöttek még az előtt kigyógyuljanak a vírusból, hogy a tüneteik súlyosabbá válnának és ezzel leterheljék az alacsony jövedelmű országok egészségügyi rendszerét.
A Covid kezelés vizsgálatában azonban a Pfizer útját állta a DNDi-nek. A gyógyszervállalat nem volt hajlandó a civilszervezet rendelkezésére bocsátani a Paxlovidot, hogy tanulmányozhassák. A kutatók azt akarták megvizsgálni, hogy a vírusellenes szer más gyógyszerekkel kombinálva hatékony kezelést biztosíthatna-e.
Soumya Swaminathan, a WHO vezető tudósa a davosi Világgazdasági Fórumon adott interjújában azt mondta, hogy a Pfizernek elérhetővé kell tennie a Paxlovidot független kutatások számára. A Pfizer a héten közleményében azt írta, hogy további kísérleteket terveznek a Paxloviddal. A DNDi biztosított róla, hogy továbbra is más úton próbálja megszerezni a gyógyszert.
A szervezet az Orvosok Határok Nélküllel a fekete lázként is ismert parazitabetegség, a leismaniázisnak a kezelésére tudott kidolgozni egy olcsó kezelést. A betegség homoklegyek által terjed az emberek között és a belső szerveket támadja. Általában nagy számban kapják el gyerekek és ha nem kezdik el azonnal kezelni a fertőzöttet, akkor szinte biztos, hogy belehal a betegségbe.
A HIV-fertőzöttek különösen kitettek a fekete láznak, mivel a legyengült immunrendszerük miatt a szervezetük kevésbé tud reagálni a kezelésre használt gyógyszerekre. A WHO közlése szerint a DNDi által kidolgozott gyógyszerkombináció használatával hatékonyan lehet küzdeni a kór ellen. Egy etiópiai kísérletben 88 százalékos volt a tesztek sikere, Indiában pedig 96 százalékos volt a hatékonyság - írta meg a Bloomberg.
A leismaniázisnak 3 fő formája van. A zsigeri, ami a legveszélyesebb, a bőr, ami a leggyakoribb és a mucocutan.
A Drugs for Neglected Diseases Initiative leismaniázis programjának vezetője, Fabiana Alves elmondta, hogy az állami finanszírozás kulcsfontosságú a fekete lázhoz hasonló betegségek elleni harcban.
Ez a szegények betegsége
- mondta Alves. A parazitavírus a legszegényebb társadalmi osztályokon belül terjed az alultápláltság, a legyengült immunrendszer, a rossz lakhatási viszonyok és a pénzügyi források hiánya miatt. A betegséget terjesztő nőstény homoklegyek a csípésükkel juttatják a parazitákat az emberi szervezetbe.
Fabiana Alves arról is beszélt, hogy mivel a fekete láz olyan rétegeket érint a leginkább, ami nem számít jelentős vásárlóerőnek, ezért a nagy gyógyszercégeknek nem prioritás, hogy hatékony készítményeket fejlesszenek ki ellene. A DNDi és az Orvosok Határok Nélkül ezért összefogtak, hogy közösen megoldást találjanak a problémára. A két szervezetnek sikerült megegyezni a Gilead Sciences vállalattal, ami rendelkezésre bocsátotta a zsigeri leismaniázis vizsgálatához szükséges egyik gyógyszert. A DNDi most óriás gyógyszervállalatokkal dolgozik együtt, hogy további kezeléseket tudjon kidolgozni fekete láz ellen.
Csak az ilyen együttműködésekkel van esély a sikerre
- mondta Alves.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.