Az euró bevezetése óta nem látott mértékben nőttek az árak júniusban Franciaországban a csütörtökön közzétett hivatalos adatok szerint – derül ki a Reuters írásából.
Az INSEE francia statisztikai hivatal előzetes adatai szerint az egy évvel korábbihoz képest 6,5 százalék volt a drágulás mértéke, ami jóval magasabb a májusban mért 5,8-es értéknél, és a Reuters által megkérdezett elemzők 6,3-es várakozásánál is. Az infláció májushoz képest 0,8 százalék volt, és az INSEE szerint
különösen az élelmiszer- és energiaárak hajtották a drágulást. Utóbbiért több mint 33 százalékkal kell többet fizetni, mint egy évvel korábban.
A törvényhozási választásokon az elnök, Emmanuel Macron pártja a drágulás miatt is lehetett képtelen többséget szerezni, így annak megfékezése a kormány kiemelt célja az országban. A legtöbbet azonban az Európai Központi Bank (EKB) teheti az ügyben, mely jelezte, hogy júliusban és szeptemberben is emel a kamatszinten, hogy gátat vessen az inflációnak.
Ugyanakkor az eurózónában számos ország esetében rosszabb a helyzet, mint Franciaországban, így a héten Németország arról számolt be, hogy júniusban éves szinten 8,2 százalékra lassult a drágulás a májusi 8,7-es ütemről, míg
Spanyolországban 1985 áprilisa óta először volt az infláció 10 százalék fölött a hónapban,
A vezető jegybankárok a héten arról beszéltek, hogy az infláció visszaszorítása fájdalmas lehet és a gazdasági növekedést is visszafoghatja, ám azt mégis gyorsan meg kell tenni. Azonban az EKB élén álló Christine Lagarde szerint így sem várható, hogy a koronavírus-járványt megelőző alacsony infláció kora a következő években visszatér, így a drágulás mértéke is a célzott 2 százalékos szint fölött maradhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.