A benchmark határidős jegyzések 5,2 százalékos drágulást mutattak a földgáz esetében, miután Németország, Ausztria, Hollandia és Olaszország is jelezte, hogy a vártnál kevesebb földgázt kaptak Oroszországból - írta meg a Bloomberg. Az államok keresik az alternatív energiaforrásokat a földgáz kiváltására és olyan hírek is érkeztek, hogy
a megoldást a szén jelentheti.
A fosszilis energiaforrások közül a szén a leginkább káros a környezetre, így Európában általában a kivezetésén dolgoztak az elmúlt években. A mostani energiakrízis viszont ismét előtérbe helyezheti ezt a forrást, hogy a lámpák égve maradhassanak a kontinensen.
Németországban a kormány jelezte, hogy egyeztettek a nagy ipari vállalatokkal, akik készek csökkenteni a gázfogyasztásukat a következő hónapokban, hogy az ország tárolóit fel lehessen tölteni a téli fűtésszezonig. Az energiaválság egész Európában érezteti a hatását. Az Oroszországgal szembeni szankciós csatározás folyamatosan begyűrűzik a gazdaságba, az infláció pedig tovább gyorsul.
Az Uniper, Németország legnagyobb orosz gázvásárlója jelezte, hogy amennyiben nem érkezik több földgáz az országba, akkor egyre nehezebben tudja majd kiszolgálni az ügyfeleit. Dániában már figyelmeztetést adtak ki a gázhiány miatt.
Az Északi Áramlat vezetéken továbbra is a kapacitás 40 százalékával érkezik a gáz Európába.
Megoszlanak a vélemények arról, hogy ennek technikai, vagy politikai okai vannak-e. Több európai vezető azzal vádolja a Gazpromot, hogy szándékosan küld kevesebb gázt Európa legfontosabb vezetékén. Az orosz vállalat viszont azt állítja, hogy az Oroszországra kivetett szankciók miatt nem tudják karbantartani azokat a külföldi gyártású turbinákat, amik a gázt pumpálják a csőben és ezért csökkent 60 százalékkal a kapacitás a vonalon.
Hírek szerint az európai gáztárolók nagyjából 55 százalékos töltöttségen állnak, ami elmarad az ilyenkor megszokottól. A tárolókat egyelőre az eddig megszokott forrásokból töltik fel, de az ellátási zavar komoly fejfájást okoz az államoknak.
Szakértők kétségesnek tartják, hogy ezzel a szállítási ütemmel novemberig képesek lesznek az előirányzott 80 százalékra tölteni a gáztározókat.
Szijjártó: Magyarország számára biztosított a gázellátásSzijjártó Péter az ATV Egyenes beszéd című műsorában elmondta, a gázellátás akadozása ellenére Magyarország meg fogja szerzeni a szükséges mennyiséget az energiahordozóból. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.