Bár emelik Portugáliában a béreket, a Banco de Portugal felmérése szerint az infláció olyan ütemben növekszik, hogy valójában 1 százalékos bevételcsökkenést tapasztalhatnak majd a munkavállalók idén. Mário Centeno, a jegybank elnöke azonban az elemzés bemutatásakor kiemelte, hogy ettől függetlenül kivételes év elé néznek, mivel az elmúlt hat esztendőben páratlan növekedést mutatott a rendelkezésre álló reáljövedelem. Centeno szerint ezalatt 22 százalékkal nőtt az átlagbér, ami az akkori alacsony infláció mellett tetemes emelkedésnek számított, 2023 és 2024 között pedig átlagosan 2 százalékos növekedést várnak.
A jegybank és a portugál statisztikai hivatal hétezer vállalatot kérdezett meg a témában, a cégek 82 százaléka szerint várható idén emelés, míg 18 százalékuk szerint nem lesz változás.
A jegybank elnöke hozzátette, hogy a valódi nyereség akkor érezhető majd, amikor az infláció 2023-ban 2,7 százalékra, 2024-ben pedig 2 százalékra lassul.
Bár a legtöbb munkavállaló béremelésre számít, csupán 36 százalékuk vár nagyobb növekedést az idén, mint egy évvel korábban. Az egy dolgozóra jutó bérek átlagosan 5 százalékkal emelkedhetnek a 2021-es 4,2 százalék után. Nincsenek nagy eltérések az ágazatok között, kivéve az idegenforgalomban és a vendéglátásban, ahol a turizmus fellendülése és az ebből fakadó munkaerőhiány miatt 7,1 százalékos béremelés várható 2022-ben, 1,9 százalékkal nagyobb, mint tavaly.
Mindeddig Portugáliát érintették a legkevésbé az ukrajnai háború gazdasági következményei Európában, hiszen energiaszükségletének mindössze 5 százalékát fedezi az orosz import, ellátása főként Angolából és Algériából, valamint Szaúd-Arábiából érkezik. A GDP 2022 első három hónapjában így stabil, 2,6 százalékos növekedést érhetett el az előző negyedévi 1,7 százalékhoz képest, és a költségvetési hiány is mérséklődött: 2021-ben a GDP 2,8 százalékát tette ki, szemben a 2020-as 5,8 százalékkal.
Tavasszal azonban borúsabbra fordult a helyzet, 8 százalékra gyorsult az infláció májusban.
Bár a kormány várakozásai szerint a következő hetekben a június 15-től életbe lépett árplafon miatt enyhülhet a lakossági energiaárak emelkedése, az egyéb kiadások, különösen az élelmiszerárak továbbra is növekednek. Az ország meglehetősen függ az importtól – tavaly csaknem 6 ezermillió euró értékben importált, míg csupán 3 ezermillió euró értékben exportált mezőgazdasági termékeket –, így jobban ki van téve az alapvető termékek világpiaci áremelkedésének.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.