Közelegnek a francia parlamenti választások, amelyekre gyakran hivatkoznak az elnökválasztási verseny harmadik fordulójaként is. Bár a június 12-ei és 19-ei események vitathatatlanul ugyanolyan fontosak, mint maga az államfőválasztás, a részvétel mégis általában alacsonyabb, ami nem feltétlenül kedvez Emmanuel Macron centrista táborának, hiszen az elnök reformprogramja ellenállásba ütközhet ha nem szereznek abszolút többséget az alsóházban.
Ugyanakkor az esélyeket nehéz megjósolni, hiszen az állampolgárok 577 képviselőt választanak az Assemblée nationale-ba, a parlament alsóházába az ország különböző régióiból. Jelenleg a közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy egyre nő a baloldali csoportok támogatottsága, miközben Macron párjának (En Marche!) népszerűsége visszaesett. Az Ifop keddi felmérése is aggodalomra adott okot, mivel 250-290 mandátumot jósol a centrista pártnak és szövetségeseinek, a többségi küszöb pedig 289.
Továbbá a számok május vége óta csökkenő tendenciát mutatnak, amikor még 275 és 310 között volt a várható parlamenti helyek száma. Más közvélemény-kutató cégek szerint azonban az En Marche! teljesít a legjobban, a Politico 275-318 mandátumot valószínűsít, de itt is lefelé mutató tendenciát láthatunk.
Mindeközben valószínűleg a Jean-Luc Mélenchon vezette baloldali koalíció, az Új Környezetvédelmi és Szociális Népi Unió (NUPES) sem szerzi meg az abszolút többséghez szükséges 289 mandátumot, ahhoz azonban eleget nyerhet, hogy Macront is megfossza tőle.
Programjuk fontos eleme a Macron által eltörölt vagyonadó visszaállítása, a nyugdíjkorhatár 60 évre csökkentése és a minimálbér 15 százalékos emelése.
A többség elvesztése nagy visszalépés lenne az elnöknek, és arra kényszerítené pártját, hogy bővítse szövetségesi körét. Ráadásul ha az ellenzéki csoportosulásnak mégis sikerülne többséget szereznie, Macronnak a győztes táborból kellene kineveznie a miniszterelnököt.
A szavazást 8 és 20 óra között tartják június 12-én, és azon választókerületekben, ahol egyetlen jelölt sem szerzi meg a szavazatok 50 százalékát az első fordulóban, június 19-én ismételt szavazást tartanak a 12,5 százalékot elnyert jelöltek között. Mindemellett a külföldön élő francia állampolgárok már június 5-én leadhatták első fordulós szavazatukat, akik az 577 országgyűlési mandátumból 11-ről dönthetnek. A tengerentúlon egyelőre Macron jelöltjei vezették a listákat.
Mindazonáltal a csütörtöki Ipsos közvélemény-kutatás szerint az anyaországi válaszadók 28 százaléka szavazna Mélenchon uniójára, míg Macron támogatóira egy százalékkal kevesebben (27 százalék).
A Köztársaságiak, a középjobb Demokraták és Függetlenek Uniója (UDI) és a Divers vegyes jobboldal együttesen a szavazatok 11 százalékát, Éric Zemmour nacionalista pártja pedig a 6 százalékát szerezheti meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.