Kanada repülőgépen elküldte a hét végén Németországba a turbinát, miután befejezték rajta a javítást – jelentette hétfőn a Kommerszant című orosz napilap megbízható forrásra hivatkozva. Azonban további öt-hét nap kell ahhoz, hogy a gázvezeték karbantartása szempontjából kulcsfontosságú berendezés eljusson Oroszországba, és így is csak abban az esetben, ha semmiféle probléma nem merül fel a logisztikával és a határellenőrzésen. A lap szerint a turbinát hajóval, majd szárazföldön először Helsinkibe viszik, és
várhatóan csak július 24-én érkezik meg a felhasználási helyére, a portovajai kompresszorállomásra, három nappal a vezeték karbantartásának tervezett befejezése után.
Ráadásul további három-négy napos előkészületek szükségesek a turbina munkába állításához is.
A Kommreszant jelentését egyetlen érintett cég sem kommentálta. A Gazprom már a múlt héten kérte a turbinát gyártó Siemenst, hogy „készítse elő azokat a dokumentumokat, amelyek a kanadai és az európai uniós szankciós szabályozás figyelembevételével lehetővé teszik, hogy az Északi Áramlat 1. számára létfontosságú portovajai kompresszorállomás gázturbináját kivigyék Oroszországba”.
A turbinaprobléma miatt az már bizonyosnak látszik, hogy a tervezett időben nem indul újra a gázszállítás a vezetéken, amely Németország gázellátásának 58 százalékát biztosítja. Európában azonban egyre többen tartanak attól, hogy utána sem, mert a nyugati szankciókra válaszul Vlagyimir Putyin orosz elnök a gázcsapok elzárásával válaszol majd.
Moszkva már közölte, hogy a szállítások újraindítása a Nyugat intézkedéseitől függ,
emlékeztetett a Deutsche Welle. A vezetéken már a munkálatok július 11-i megkezdése előtt is a szokásosnál 60 százalékkal kevesebb gáz érkezett Németországba.
A gázellátási problémák miatt Európa legnagyobb gazdasága már vészforgatókönyvekkel készül a télre, az árakat azonban most is az időjárás, a szokatlanul nagy hőség mozgatja a kontinensen. A hőmérséklet az Egyesült Királyság és Franciaország egyes részein rekordokat dönthet a hét elején, ami növeli a fogyasztást és ezzel az árakat. Az Európában irányadó holland TTF gáztőzsdén a pénteki 8,8, százalékos zuhanás után
hétfőn délelőtt 3,3, százalékkal, megawattóránként 164,75 euróra ugrott a gáz ára.
A meleg nyárnak azonban pozitív hatása is van: a Bloomberg beszámolója szerint Németországban rekordmennyiségű energiát termeltek napelemekkel, és ezt kedden várhatón még túl is szárnyalják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.