Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter nagyon optimista volt a szerdai, Isztambuli tárgyalásokat megelőzően, a többi fél, köztük a törökök azonban a tanácskozás után nem közöltek részleteket.
Az orosz-ukrán háború következtében több mint 20 millió tonna ukrán gabona vár a silókban arra, hogy a Fekete-tengeri kikötők valamelyikéből - leginkább Odesszából - elinduljon. Több tucat hajó ragadt a kikötőkben, amelyeket az orosz flotta blokád alá vont.
A törökországi tárgyalásokon az ukránok mellett az oroszok, a törökök, valamint az ENSZ képviselői vették részt. A tanácskozás zárt ajtók mellett zajlott le. A megbeszélés előtt Kuleba az El Pais című spanyol lapnak nyilatkozva közölte:
Két lépésre vagyunk attól, hogy megállapodjunk Oroszországgal. A tárgyalások végső fázisában vagyunk, most minden az oroszokon múlik.
Igor Konasenkov, az orosz védelmi tárca szóvivője szerint Moszkva mindent elkövet, hogy előrehaladás történjen és minél hamarabb megoldódjon a gabonakérdés. A törökök által közölt fotón azonban az egymással szemben ülő ukrán és orosz delegációról nem éppen a megegyezési szándék tükörződött - kőmerev arccal ültek egymással szemben.
A helyzetet nehezíti, hogy az oroszok a tárgyalások alatt is bombáztak ukrán városokat, többek között a donyecki régióban, Ukrajna keleti részén. A támadók öszsesen 28 települést foglaltak el Mikolajiv város környékén, amely közel helyezkedik el a Fekete-tengerhez.
Kuleba az isztambuli tanácskozást megelőzően megerősítette, hogy a háborúban nem változott Ukrajna álláspontja, továbbra sincsenek béketárgyalások Kijev és Moszkva között.
A külügyminiszter továbbra is kizártnak tartotta, hogy bármiféle területi engedményt tennének.
A kijevi vezetés és a nyugati hatalmak Oroszországot teszik felelőssé azért, hogy globális élelmezési válság körvonalazódik, hogy világszerte gyors ütemben emelkednek az élelmiszerárak. Moszkva viszont Kijevet hibáztatja, mondván a gabonaexport azért nem tud megindulni, mert az ukránok aknazárat húztak Fekete-tengeri kikötőik elé, hogy megakadályozzák az oroszok tenger felőli behatolását.
A Reutersnek diplomáciai források kiszivárogtatták, hogy
a tervek szerint ukrán hadihajók vezetnék át az aknazáron a gabonaszállítókat.
Moszkva állítólag feltételekkel bár, de hajlandónak mutatkozott belemenni ebbe. A török vállalták, hogy az ENSZ-szel karöltve ellenőrzik a hajókat, mivel az oroszok attól tartanak, hogy azokon fegyvereket csempésznek. A hírek szerint Moszkva törekszik arra is, hogy megkönnyítse külföldi kereskedelmi szállítóhajók eljutását a térségbe.
Ugyanakkora az orosz RIA hírügynökség diplomáciai forrásokra hivatkozva közölte, hogy
Oroszország továbbra is a nyugati hatalmak szankcióit tartja az export – az orosz gabonaexport - legfőbb akadályának. A szankciók kiterjednek a hajók biztosítására, a logisztikára, a bankokra, valamint más logisztikai szolgáltatásokra is. A február 24-én indított invázió óta alig van olyan külföldi kereskedelemi szállítmányozási vállalat, amelyik bevállalná a kockázatot, hogy háborús övezetbe küldjön hajókat.
Frissítés
Oroszország és Ukrajna a jövő héten újabb tárgyalásokat folytat Törökországban a blokkolt gabonaexport körüli vitájuk megoldásáról - közölte szerdán a török védelmi miniszter.
"Megállapodás született arról, hogy az orosz és az ukrán delegáció a jövő héten ismét találkozik Törökországban" - mondta Hulusi Akar egy nyilatkozatban, miután március óta először tárgyaltak egymással Isztambulban az orosz és az ukrán delegáció.
Akar elmondta, hogy a két ország védelmi delegációja megállapodott a kikötőkben végzett "közös ellenőrzésekről", valamint arról, hogy miként lehet "biztosítani a Fekete-tengeren átvezető szállítási útvonalak biztonságát".
D. Gy.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.