A legnagyobb kínai csipgyártó vállalat, az SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corp.) bejelentette, hogy keretmegállapodást írt alá egy 7,5 milliárd dolláros beruházásról új gyár építésére az ország északkeleti részében fekvő Tiencsinben – adta hírül a Reuters.
A grandiózus tervek a sanghaji székhelyű vállalat folyamatos terjeszkedésére utalnak. Bár a cég amerikai szankciók kereszttüzébe került, mivel a hírek szerint szoros kapcsolatban áll a kínai hadsereggel, a vállalat ezt mindvégig tagadta.
Az SMIC terjeszkedése kulcsfontosságú része Kína azon stratégiájának, hogy kiépítse saját csipszektorát, és önellátóvá váljon ezen a téren.
Peking számára ez különösen fontos azok után, hogy egyre inkább kiélezetté válik a konfliktus Tajvannal , amely a világ első számú csipgyártója, ráadásul a kínai import nagy része is a szigetországból származik. Kína a saját részének tekinti a szigetet, és egyre gyakrabban utal rá, hogy a két területnek újból egyesülnie kellene.
Tajvan titkos fegyvere megóvhatja a szigetet Peking haragjátólA szigeten található a világ legfejlettebb félvezetőit gyártó kapacitás több mint 90 százaléka, a TSMC bevételének azonban csak minimális hányada származik Kínából. |
A bejelentés szerint az új gyár termelési kapacitása százezer darab olyan, 12 hüvelykes csip lesz havonta, amely a 28 és 180 nanométer közötti technológiai csomópontokat szolgálja ki.
Az új üzemet az SMIC leányvállalata Tiencsin Hszicsing kerületének kormányával közösen fogja működtetni, az induló alaptőke 5 milliárd dollár lesz.
Azt nem közölték, hogy a gyár mikor kezdi majd meg a termelést.
A részben kormányzati forrásokból támogatott SMIC Kína vezető csipgyártója. Bár a legmodernebb csipeket gyártja, a technológiai képességek és a piaci részesedés tekintetében jócskán elmarad a Taiwan Semiconductor Manufacturing mögött. Kína azonban nemcsak Tajvannal, hanem az Egyesült Államokkal is verseng a csiptechnológiához való hozzáférésért és a fejlesztéséért.
Az SMIC 2020 végén jelentette be, hogy gyárat épít Pekingben, majd tavaly közölte, hogy új üzemet létesít Sencsenben és Sanghajban is. A tiencsini gyár lesz a negyedik, amelyet a vállalat Kínában épít.
Washington 2020 végén vezette be a szankciókat az SMIC ellen,
amelyek megakadályozták a cég hozzáférését bizonyos gyártóeszközökhöz, és gyakorlatilag ellehetetlenítették a vállalat számára a 7 nanométeres technológiai csomópontok felhasználásával előállított csipek gyártását. Az utóbbi időben azonban iparági szereplők találtak arra utaló jeleket, hogy az SMIC-nek sikerült az iparági szabványnak megfelelő és fejlett 7 nanométeres csipeket előállítania és gyártania.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.