A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) a Reuters felmérése szerint a múlt hónapban napi 28,98 millió hordó nyersolajat bányászott, ami 310 ezerrel több a júniusi adatnál – derül ki a hírügynökség cikkéből.
Ebből a növekedésből mintegy napi 240 ezer hordó származott azoktól a termelőktől, akik aláírták az OPEC és Oroszország által vezetett szövetségesek közötti megállapodást – az OPEC+ néven ismert csoportot –, amelyben vállalták, hogy további 412 ezer hordóval növelik a napi kitermelést.
Az olajkartell feloldja a világjárvány miatt végrehajtott 2020-as termeléscsökkentéseket, bár sokan küzdenek a vállalt mennyiség teljesítésével. Az egyezség napi 648 ezer hordó termelésnövelést írt elő júliusban az OPEC+ összes tagjának. A Reuters jelentése szerint a kibocsátás október és június között elmaradt a vállalt emelésektől, egyedül februárban sikerült teljesíteni.
Ennek magyarázata, hogy sok termelőnek nincs kapacitása a nagyobb termelésre az elégtelen beruházások miatt, amit a járvány tovább rontott. Így az olajkartell tíz tagja jóval kevesebbet bányászik, mint amennyit kértek. A felmérés szerint a termelés 1,3 millió hordóval maradt el a júliusi céltól.
Az írás szerint a legnagyobb mértékben, napi 150 ezer hordóval a világ legnagyobb exportőrének számító Szaúd-Arábia termelése nőtt, bár a sivatagi királyság továbbra is kevesebbet pumpált a kitűzött célnál. Líbiában a júniusi zavargások miatt meredeken visszaesett a termelés, majd a hónap végére a normális szintre állt vissza. Az Egyesült Arab Emírségek és Kuvait nagyrészt a kvótájának megfelelően növelte a kínálatot, míg az iraki kibocsátás emelkedett.
A legnagyobb, napi 70 ezres csökkenés Nigériában volt, ahol a kiesések és a karbantartások visszafogták a termelést. Irán és Venezuela termelése stabil maradt. A Reuters forrásai szerint a holnapi ülésen a kibocsátási terv valószínűleg nem változik. Az ülésen valószínűleg nem születik meglepetés, és nem növelik a termelést – árulta el egy, a neve elhallgatását kérő tisztviselő a hírügynökségnek.
Korábban portálunk is beszámolt arról, hogy Joe Biden júliusban Szaúd-Arábiába látogatott, hogy rávegye a sivatagi királyságot a fekete arany kitermelésének növelésére, enyhítve ezzel az öreg kontinens energiaválságát, de Rijád csak szerény mértékben teljesítette a kérést.
Közben az olajárak hétfőn 4-5 százalékot estek, mivel csökkent a globális termelés. Ez azzal magyarázható, hogy Kínában a koronavírusra hivatkozva szigorú szabályok léptek életbe, és a kereslet visszaesése miatt az amerikai, az ázsiai és az európai gyárak kevesebbet termelnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.