Enerhodarban, ahol az oroszok megszállta zaporizzsjai atomerőmű személyzete és családjuk él, a tüzérségi harcok miatt nincsen áram, víz és szennyvízszolgáltatás – közölte Rafael Mariano Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főtitkára a Politico tudósítása szerint.
Mindez komoly hatással lehet
az alapvetően szükséges személyzet elérhetőségére ahhoz, hogy az atomerőművet biztonságosan működtessék
– óvott Grossi.
Közleményében az ügynökség azt közölte, hogy az üzemeltetők az egyetlen még működésben tartott reaktor lecsukását fontolgatják, mivel nem bíznak abban, hogy a külső áramellátása helyreállítható.
Ennek következtében az egész atomerőmű teljesen dízelüzemű vészgenerátorokra szorul, ezzel biztosítják az életfontosságú biztonsági funkciók áramellátását.
A következmény, hogy a működtető nem lesz képes újraindítani a reaktorokat, hacsak nem állítják vissza megbízható módon a külső áramellátást
– olvasható még a közleményben.
Európa legnagyobb atomerőművét még a februárban kitört háború első szakaszában megszállták az oroszok. A kontinensen lélegzet-visszafojtva figyelik a helyszínt a csernobili atomkatasztrófa megismétlődésétől tartva, hiszen az erőmű környékét visszatérően érik tüzérségi támadások – a legutóbbi napokban is –, amelyek elkövetésével az ukránok és oroszok egymást vádolják.
Tarthatatlan a helyzet a zaporizzsjai atomerőműben – állapította meg a NAÜ kedden közzétett jelentésében, amelyben felsorolja az orosz kézen lévő dél-ukrajnai atomerőműben tapasztalt hiányosságokat.
Egy hete az orosz fél szerint partra szállást kísérelt meg egy ukrán deszant Enerhodar közelében, de a támadást visszaverték.
Az orosz erők ágyúzásai okozta tűz miatt lekapcsolódott az utolsó vezeték is, amely a zaporizzsjai atomerőműben megtermelt áramot továbbította az ukrán hálózatba – közölte hétfő délután az ukrajnai atomerőműveket üzemeltető Enerhoatom vállalat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.