Aligha ért meglepetésként bárkit, hogy csütörtöktől 13 helyett 12 százalék lett az irányadó kamat Törökországban, a lépésre legfeljebb az kapja fel a fejét, aki nem ismeri a helyi viszonyokat: az éves szinten 80 százalékra felszökő infláció sokkal magasabb kamatszinteket indokolna, ám a jegybank – Recep Tayyip Erdogan elnök nyomására – továbbra sem hajlandó a hagyományos módszerekkel fellépni a fogyasztói árak elszabadulása ellen.
A 84 millió lakosú országból érkező hírek többnyire a líra vesszőfutásáról szólnak, de az elmúlt időszakban jókora piaci turbulenciák jellemezték az ottani tőzsdét is. A Borsa Istanbulon nagy felfordulást okozott, hogy
a helyi bankszektor részvényeinek árfolyama egy hét alatt 35 százalékot zuhant.
A nagymértékű esést egy jelentős, 150 százalékos árfolyam-emelkedés előzte meg július közepe és szeptember közepe között. A heves mozgások miatt a szabályozó hatóság rendkívüli vizsgálatot tartott, bár végül úgy határoztak, hogy nem avatkoznak be.
Bajban az orosz turisták, sorra tiltják ki a Mirt a török bankokA SWIFT-rendszerből való kitiltásra válaszul üstökösként feltűnő Mir fizetési rendszer hamarosan beleállhat a földbe, miután Washington szankciókat készül kivetni ellene. |
Elsősorban az okozta az árfolyamok óriási kilengését, hogy a rendkívül magas infláció arra késztette a befektetőket, hogy a pénzüket részvényekbe csoportosítsák, ezzel védve az eszközeik értékét – írta CNBC. Az elemzők szerint
a trendet a még magasabb amerikai inflációtól való félelem erősödése és a Fed szerdai (a várakozásokba már korábban beépülő) kamatemelése szakította meg.
A Fed által meghatározott magasabb kamatlábak egyre nagyobb problémát okoznak az olyan feltörekvő piacokon, mint Törökország, mivel ezeknek az országoknak nagy a dollárban denominált adósságállományuk, és az energiaimportért is dollárban fizetnek.
Az extrém részvényárfolyam-mozgások miatt a brókercégek jelezték a befektetőknek, hogy növeljék a tőkeáttételes pozícióik mögött lévő letét összegét, aki azonban erre nem volt képes, annak likvidálták a pozícióját, s ahogy lenni szokott, ez újabb eladói spirált váltott ki.
Odasózott a Fed, Powell szigort ígér, a világ meg fogja érezniÖtödször is kamatot emelt szerdán az amerikai jegybank, és az irányadó kamat szintet lépett: 2008 óta nem volt még ilyen magas. Az árstabilitás elérését a gazdaság sarokkövének nevezte, és további szigort ígért sajtótájékoztatóján Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke. A piaci reakciókból az derül ki, hogy rendületlen kamatemelésekre számítanak a befektetők, ami a dollár számára pozitív, a részvényárfolyamoknak fordítva. |
Recep Tayyip Erdogan elnök meggyőződése, hogy a magasabb kamatlábak csak növelnék az inflációt, ezzel viszont az ország monetáris politikája teljes mértékben szembemegy a széles körben elfogadott gazdasági elvekkel. Ráadásul szembemegy a fősodorral is, hiszen a globális folyamatok miatt a világ legtöbb jegybankja szigorít a monetáris politikán, így lép fel az inflációval szemben. A 100 bázispontos kamatcsökkentés után a dollár mindenkori rekordra, 18,4 lírára drágult.
Egyértelmű, hogy Erdogan inkább a törökországi növekedésre összpontosít, és nem annyira az infláció kezelésére
– mondta a Capital Economics feltörekvő piacokat vizsgáló vezető közgazdásza, Liam Peach. Hozzátette, hogy még egy-két hónapig a kamatcsökkentések folytatását várják.
Sok szakértő arra számít, hogy Törökországban beragad a magas infláció, illetve a líra további gyengülése is borítékolható.
A török fizetőeszköz az elmúlt egy évben 53 százalékot gyengült a dollárral szemben.
Erdogan eközben továbbra is optimista, és azt jósolja, hogy az év végére csökkenni fog az infláció.
„Az infláció nem jelent leküzdhetetlen fenyegetést. Bízzanak bennem, közgazdász vagyok” – mondta az elnök egy keddi interjúban. A CNBC ehhez kapcsolódóan azt írja, hogy Erdogan nem rendelkezik közgazdászi végzettséggel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.