Norvégia segítséget kap Nagy-Britanniától, Németországtól és Franciaországtól ahhoz, hogy járőrözzön az ország tengeri olaj- és gázfúrótornyai körül, miután a gyanú szerint szabotázs okozta a szivárgást az Északi Áramlat vezetékeinél, jelentette be pénteken Jonas Gahr Stoere norvég kormányfő. Vlagyimir Putyin orosz elnök az „angolszász hatalmakat” tette felelőssé a vezetékeken történt robbantásokért , az Európai Unió és az Egyesült Államok egyelőre nem nevezett meg felelősöket.
Az oroszok kiesésével Norvégia Európa legnagyobb gázellátója, és jelentős olajexportőr, több mint 90 mezeje van, amelyeket mintegy kilencezer kilométeres vezetékrendszer köt össze.
A platformok biztonságának garantálása érdekében Oslo a haditengerészetet, a parti őrséget és a légierőt is beveti.
„Párbeszédet folytatunk a szövetségeseinkkel arról, hogy növeljék a jelenlétüket a norvég partoknál, és ígéretet kaptunk a támogatásra Németországtól, Franciaországtól és Nagy-Britanniától” – jelentette be Stoere egy sajtótájékoztatón. „Természetes dolog, hogy a szövetségeseink a mieink oldalán hajóznak” – tette hozzá. Azt azonban nem részletezte, hogy pontosan milyen segítséget kap az ország.
A kormányfő megismételte: nincs jele, hogy közvetlen veszély fenyegetné Norvégiát vagy az ország infrastruktúráját, de ennek ellenére az a bölcs lépés, ha megerősítik a biztonsági intézkedéseket. Stoere egyébként szombaton ellátogat a Sleipner mezőre, ahonnan jelentős mennyiségű gázt szállítanak Európába. „Tájékoztatást kapok, és találkozom a platformon dolgozókkal. Sokan vannak, és nagyon fontosak a számunkra” – mondta a kormányfő
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.