Az ausztrál–brit Rio Tinto bányatársaságnak immár 66 százalékos közvetlen részesedése van az Oyu Tolgoi projektben, míg 34 százalék a mongol állam kezében van és ott is marad.
Csütörtökön a Rio Tinto elvi megállapodást írt alá a kanadai Turquoise Hill Resources rézbányászati társasággal, ennek értelmében 3,3 milliárd amerikai dollárért megveszi a cég 49 százalékos részvénypakettjét, ezzel százszázalékos tulajdont szerezve a 2012-ig Ivanhoe Minesnak nevezett Turquoise-ban.
A Rio Tinto a torontói tőzsdén jegyzett Turquoise Hill részvényeseinek 43 kanadai dollárt kínált papíronként, ez 19 százalékos prémiumot tartalmaz a legutóbbi kereskedési nap záróárához képest, és magasabb, mint a múlt hónapban 40 dolláron tett ajánlat.
Azt megelőzően, márciusban
34 dolláros részvényenkénti ajánlattal próbálták kiszúrni a kisebbségi tulajdonosok szemét,
de ők nem hagyták magukat, mondván, ez igencsak alulbecsüli az immár csupán a mongóliai projekten dolgozó Turquoise Hill valós értékét. A mostani ajánlatot végül elfogadták, de erről a végső szót a Turquoise Hill rendkívüli közgyűlésének kell kimondania. A készpénzes ügylet zárása átcsúszik a jövő évre az ilyenkor szokásos versenyhatósági vizsgálat miatt.
A Rio Tinto korábbi ajánlatai a Turquoise Hill fő részvényeseinek ellenállásán buktak meg – emlékeztet a Reuters. A legfőbb ellenzők, a tízszázalékos pakettet magáénak fenntartó aktivista befektető társaság, a Pentwater Capital Management, valamint a 2,2 százalékban tulajdonos SailingStone Capital Partners végül elérte a céljuát és beadta a derekát.
Az előszerződés aláírásával megnyílik a pénzcsap is,
a kanadai bányavállalat 650 millió amerikai dolláros előleget kap, és az Oyu Tolgoi projekt finanszírozásához ugyanekkora összeggel emelnek tőkét benne. Az adósságainak a törlesztési határidejét pedig kitolták 2023 márciusán túlra.
A Rio Tinto májusban egyezséggel zárta le a mongol kormánnyal hosszú éveken át folytatott vitáját, ennek értelmében magára vállalta a fővárostól, Ulánbátortól 550 kilométerre eső bánya bővítésének finanszírozását, ami becslések szerint 7 milliárd dolláros befektetést igényel, kétmilliárddal többet a korábban tervezettnél. A mongóliai projekten jelenleg is hatezren dolgoznak.
A mostani megállapodás egyszerűsíti az irányítást, javítja a hatékonyságot és nagyobb finanszírozási biztonságot teremt az Oyu Tolgoi projekt számára
– értékelte az üzletet Jakob Stausholm, a Rio Tinto vezérigazgatója, aki szerint az eladók is elégedettek lehetnek, mert méltányos árat kapnak részvényeikért.
Mongólia számára kiemelten fontos a Góbi-sivatagban található Oyu Tolgoi bányakomplexum fejlesztése. A külszíni bányászat 2011-ben kezdődött, a rézdúsító üzemben pedig 2013-ban kezdték meg az érc feldolgozását. Januárban az Oyu Tolgoi igazgatósága jóváhagyta a föld alatti bányanyitás tervét, amivel hozzáférhetnek a bánya legértékesebb részeihez.
A mélyművelés megteremtésével a 2019-es 125-150 ezer tonnáról 560 ezerre nőhet a termelés 2025-től, amivel Oyu Tolgoi bekerülne a világ öt legnagyobb rézbányája közé.
A réz stratégiai nyersanyagnak számít,
a fém iránt erős kereslet várható a fosszilis tüzelőanyagokról való átállásnak köszönhetően, mivel nélkülözhetetlen az elektromos járművek vezetékeihez, töltőállomásaihoz és más megújuló energiaforrások infrastruktúrájának kiépítéséhez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.