A legnagyobb port az kavarta fel Ursula von der Leyen ügyei közül, amelyben a gyanú szerint
az Európai Bizottság elnöke az extrém módon túlárazott vakcinabeszerzésekkel több tízmilliárd eurós extra profithoz juttathatta a Pfizert és a BioNTechet.
Miután a szerződéseket megkötötték, Ursula von der Leyen férje hirtelen a Pfizer egyik partnercégének orvosigazgatója lett. Az ügy kapcsán az unióban is vizsgálódnak. Most ismért előkerült számos, a nyilvánosság előtt már jó ideje ismert részlet is, közöttük a The New York Times 2021. áprilisi beszámolója arról, hogy Ursula von der Leyen és a Pfizer vezérigazgatója, Albert Bourla meglehetősen szokatlan módon tárgyaltak – hónapokon keresztül váltottak egymással privát sms-eket –, hogy tető alá hozzanak egy megállapodást 1,8 milliárd adag koronavírus elleni Pfizer–BioNTech-féle oltóanyagról.
Ahogyan a VG megírta, az Európai Ügyészség vakcinabeszerzéssel kapcsolatos vizsgálatainak hírére zuhanni kezdtek a BioNTech részvényei. Minden idők legnagyobb korrupciós botrányának nevezte a bizottság és a Pfizer vakcinaszerződését. Mislav Kolakusic, az Európai Parlament horvát képviselője 4,5 milliárd adagos nőnek nevezte Ursula von der Leyent. Kolakusic szerint EP-politikusok sora kérte, hogy legalább velük osszák meg a koronavírus elleni oltásokról szóló megállapodásokat, ám ez eddig nem történt meg.
Pénzügyi botrányai miatt nem csitulnak a kedélyek Olaf Scholz körül sem.
Az előző kormányban a pénzügyminiszteri posztot betöltő Scholzot nemrég a parlament pénzügyi bizottságában hallgatták meg, miután az ügyészség az igazságszolgáltatás akadályoztatásával vádolta meg a Scholz közvetlen felügyelete alá tartozó, pénzmosás elleni küzdelemért felelős, Financial Intelligence Unit (FIU) nevű hivatalt – írta Scholz egy újabb botrányáról a Magyar Nemzet.
Előkerült az vád is, hogy Scholz számos gyanús nemzetközi pénzügyi tranzakcióról, például több millió eurós összegű, Afrikába irányuló kifizetésekről nem tájékoztatta a rendőrséget.
A lap idézi Florian Toncart, annak az ellenzéki liberális FDP-nek a politikusát, amellyel a szociáldemokraták most koalícióra léphetnek, és aki szerint Scholz nem tudja irányítása alatt tartani a tárcáját.
Oliver Schröm és Oliver Hollenstein kedden megjelent könyve, amely A Scholz-akták: a kancellár, a pénz és a hatalom címet viseli, a cum-ex-botránnyal és mások mellett Olaf Scholz szerepével foglalkozik. A könyv alapvetően arra a két kérdésre keresi a választ, hogy
a hamburgi polgármestersége idején Olaf Scholz kampányolt-e a bankért, hogy annak tulajdonosai mentesüljenek az adó-visszafizetés alól, illetve hogy a jelenlegi kancellár szándékosan vezette-e félre a parlamentet és a közvéleményt az ügyben betöltött szerepével kapcsolatban az elmúlt években.
A Magyar Nemzet cikke szerint a parlamenti képviselők egy órán át vitáztak a Bundestagban az Olaf Scholz német kancellárt is érintő hamburgi MM Warburg magánbank 2016-os cum-ex tranzakciós botrányával kapcsolatban. A parlamenti vitát a CDU–CSU (Kereszténydemokrata Unió és Bajor Keresztényszociális Unió) és az AfD (Alternatíva Németországért) kezdeményezte, miután megjelent a könyv, amely rávilágít a jelenlegi kancellár „különös memóriahiányára” a korrupciós ügyben. A képviselők megkérdőjelezték a kancellár szavahihetőségét, és a botrány tisztázására szólították fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.