BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Évente több mint ötmilliárd mobiltelefon végzi kukában, pedig óriási értéket képviselnek

Világszerte rengeteg mobiltelefon válik hulladékká, hiszen az újabb és újabb fejlesztések, akciók, lejáró hűségszerződések mind arra késztetik a vásárlókat, hogy új kütyük után nézzenek. Pedig az e-hulladék egyre komolyabb probléma, a mobiltelefonok alkatrészeinek újrahasznosításával jelentősen javíthatnánk a környezetünkön.

Sokan, amikor megunják régi mobiltelefonjukat és újat vásárolnak helyette, akkor vagy félreteszik a fiók aljába, mert már nincs szükség rá, vagy még rosszabb, egyszerűen a kukába dobják. Az elektromos és elektronikus berendezések hulladékaival foglalkozó nemzetközi fórum (WEEE) becslése szerint idén 5,3 milliárd darab mobiltelefon végzi majd félredobva, pedig ezek hiába régiek, rengeteget érnek, hiszen az alkatrészeiket újra lehet hasznosítani, és ki lehet belőlük nyerni a rendkívül értékes ásványokat. Ilyen például a réz és a kobalt is – írja a BBC.  

Technology Graveyard, mobiltelefon, újrahasznosítás, alkatrész
Fotó: Jeffrey Coolidge / Getty Images

Hol és hogyan végzik a régi mobiltelefonok?

Az emberek általában észre sem veszik, hogy a számukra feleslegessé váló dolgok mennyi értéket rejthetnek. A világszerte kidobott elektromos készülékeket összeadva pedig már jelentős értékről beszélhetünk  

– mondta a WEEE általános igazgatója, Pascal Leroy, aki szerint világszerte 16 milliárd nem használt mobiltelefon hever parlagon.  

Rengeteg régi mobilt őrizgetnek otthon a magyarok

Érdemes most visszavinni a régi készülékeket, akár negyvenezer forintos támogatás járhat értük.

Becsléseik szerint 2030-ra eléri majd a 74 millió tonnát a szemétbe dobott elektronikus berendezések, illetve elektronikai cikkek mennyisége, amelyek között a mosógépektől a tableteken és a számítógépeken át a GPS-ekig sok minden megtalálható. Emiatt is indult világszerte több kezdeményezés, hogy a régi elektronikai készülékeket, így a régi mobiltelefonokat ne dobják ki az emberek, hanem adják le. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) is ezért indította el készülékcsere-akcióját, amelynek során több tízezren adták le régi telefonjaikat.  

mobiltelefon, újrahasznosítás, alkatrész
Fotó: Tobias Schwarz / AFP

Miként történik az elektronikai hulladék újrahasznosítása?

Az újrahasznosított mobiltelefonokból kinyerhető alkatrészek rendkívül hasznosak lehetnek más területeken. Többek között a megújuló energia előállításában is, hiszen a készülékekből kinyerhető fémeket és egyéb alkatrészeket fel lehet használni 

például szélturbinák, illetve napelemek gyártásánál, de az elektromos autók akkumulátorainak készítésekor is.  

Erőművekben végezhetik a nem újrahasznosítható műanyagok

Túl sok műanyag kerül a hulladéklerakókba, és az energetikai hasznosításban is le vagyunk maradva az Európai Unió átlagától.

Világszerte mindössze az e-hulladék 17 százalékát hasznosítják újra, ezt pedig mindenképp növelni kellene. Az ENSZ célja, hogy 2023-ban már megközelítse az újrahasznosítás a 30 százalékot. Ezt a WEEE szerint úgy lehetne igazán elérni, ha például az embereket is ösztönöznék a feleslegessé vált és otthon őrizgetett készülékek leadására. Ilyen lehetne például a plázákban elhelyezett gyűjtődoboz.  

Disassembled mobile phone in the service centre with interna,Disassembled mobile phone in the service centre with internal components of the camera and speaker.mobiltelefon, újrahasznosítás, alkatrész
Fotó: Wladimir Bulgar/Science Photo Library / Getty Images

Miért szükséges összegyűjteni az elektronikai hulladékot?

Az elektronikai hulladékot természetesen azért is megéri újrahasznosítani, mert ezzel a környezetünkön is segíthetünk. Az FKF elektromos hulladékot összegző tájékoztatója szerint a készülékekben található veszélyes anyagok súlyos környezeti problémát okoznak. „Az elektromos berendezések hulladékait ezért nem szabad települési hulladékként (a vegyes háztartási kukába) kidobni, hanem szelektíven kell gyűjteni, hogy újrahasznosításra, ártalmatlanításra kerülhessenek, megelőzve a környezeti károkozást.” 

Emellett zajlik idén is a Passzold vissza, tesó! kampány, amelynek keretében országszerte több ponton is le lehet adni a régi mobiltelefonokat, amelyeket ezután újrahasznosíthatnak. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.