A Lafarge francia cementgyártó az amerikai igazságügyi minisztériummal egyezett meg arról, hogy hatalmas, mintegy 780 millió dollárra rúgó büntetést fizet, amiért fizetett az Iszlám Államnak, hogy tovább működhessen Szíriában 2013-ban és 2014-ben, egy olyan időszakban, amikor a terrorszervezet újságírókat és segélyszervezetek munkatársait rabolta el és gyilkolta meg. A megegyezésről a New York Times számolt be.
A 19. század közepi nagy párizsi építkezések idején alapított, ma a svájci Holcimhoz tartozó Lafarge Magyarországon is a cementipar meghatározó szereplője, és a csoport az Egyesült Államokban is kiterjedt működésű.
A lap a cég egy szóvivőjére és egy igazságszolgáltatási hivatalnokra hivatkozva írta, hogy a párizsi székhelyű Lafarge vezetői
több mint ötmillió dollárt fizettek ki többek közt az Iszlám Államnak,
rábírva őket, hogy segítsenek a cég termelői egységeinek fenntartani a működést.
A büntetés, amiben megegyeztek, messze a legnagyobb, amit egy magáncégre valaha kiróttak az Egyesült Államokban, amiért az anyagi támogatást nyújtott egy külföldi terrorszervezetnek.
A Lafarge ügyvédjei francia bíróságok előtt azzal védekeztek, hogy a cég nem az Iszlám Államot kívánta segíteni, hanem csak folytatni akarta a működését.
A minisztérium egy szövetségi büntetőjogszabály alapján folytatta le az eljárását, amely tiltja a magánszemélyeknek és a vállalatoknak, hogy olyan személyekkel működjenek együtt, akikről ismert, hogy terroristák. A Lafarge vezérigazgatója személyesen jelent meg kedd reggel egy brooklyni szövetségi bíróságon, hogy beleegyezzen a büntetésbe.
A vállalat közleményben emelte ki, hogy már véget vetett annak a viselkedésnek, amely miatt a per elindult, az ügy nem érintette amerikai alkalmazottjait, és az érintett korábbi hivatalnokok már nem dolgoznak a Lafarge-nál, vagy leányvállalatainál. A vállalat ennek ellenére vállalta a felelősséget a tetteikért, amelyek szöges ellentétben álltak a Lafarge belső magaviseleti szabályzatával.
A Lafarge, a világ egyik legnagyobb építőanyag-cége, annak ellenére sem vonult ki Szíriából, hogy más nemzetközi cégek ezt megtették, emiatt – amint a New York Times 2018-ban bírósági dokumentumokból összerakta –, olyan kompromisszumokba és fizetésekbe kényszerült bele, amelyek miatt büntetőjogi értelemben is ellentétbe került a francia és az amerikai igazságszolgáltatással. Annak érdekében, hogy mozgatni tudják az anyagokat és a személyeket a veszélyessé vált területeken, a Lafarge olyan közvetítőknek adott pénzt,
akik az Iszlám Állammal, az al-Kaidával és más fegyveres csoportokkal bocsátkoztak tárgyalásokba.
A Lafarge esetéhez egyedül az a 2007-es megegyezés mérhető, amelyet a minisztérium a Chiquita Brands International Inc. nevű céggel kötött. Az utóbbi azt ismerte el, hogy a működése megőrzése érdekében fizetett a Kolumbiai Önvédelmi Erők nevű terroristaszervezetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.