Kisida Fumio japán miniszterelnök szakértői tanácsadó testülete szerint a védelmi kiadások tervezett növelésének pénzügyi költségeit az egész japán társadalomnak kell megfizetnie, ahelyett, hogy államkötvények kibocsátásával finanszíroznák a katonai ráfordítások bővítését – írta meg a Japan Today.
A Szaszae Kenicsiro korábbi washingtoni japán nagykövet által vezetett munkacsoport ajánlásait tartalmazó dokumentumot kedden tették közzé.
A japán kormány még korábban vállalta, hogy jelentősen, a hazai össztermék (GDP) 2 százalékának megfelelő összegre növeli védelmi költségvetését,
hogy Tokió sikeresen szállhasson szembe az egyre növekvő kínai biztonsági fenyegetéssel.
Ha a Kisida-kabinet valóban adóemeléssel teremti elő a védelmi költségvetés pluszforrását, el kell döntenie, hogy
társaságiadó-emelést hajt végre, vagy az állampolgárokat sújtó, magasabb személyi jövedelemadó, esetleg más adónem bevezetésével jut többletforráshoz.
A kormányfőnek benyújtott javaslatban a tanácsadó testület további kiadáscsökkentést kért az erősen eladósodott japán kormánytól, ezzel is segítve a védelmi kiadások várható növekedésének finanszírozhatóságát.
Recseg a japán kormány: lemondott a belügyminiszterŐ már a harmadik tárcavezető, aki távozik Kisida Fumio kormányából. Egyre nehezebb helyzetben van a miniszterelnök. |
Japán költségvetési helyzete az egyik legrosszabb az iparilag fejlett országok között: az államadósság mértéke az ország teljes GDP-jének a kétszerese.
A szakértői javaslat leadását követően a Kisida-kormány három kulcsfontosságú védelmi dokumentum felülvizsgálatát szeretné megkezdeni még az év vége előtt. Ezek közül a legfontosabb a nemzetbiztonsági stratégia, amely a kormányzat hosszú távú biztonsági és diplomáciai szakpolitikai irányelveit tartalmazza.
A kormánynak decemberben kell összeállítania a 2024 márciusáig tartó következő pénzügyi év tervezett költségvetését.
A japán védelmi dokumentumok felülvizsgálatát a globális és regionális biztonsági helyzet romlása miatt rendelték el: Kína tovább erősítette katonai tevékenységét az indiai- és csendes-óceáni térségben, Észak-Korea növelte a ballisztikus rakétákkal végrehajtott próbakilövések számát, az orosz–ukrán háborúnak pedig Tajvanon is érzékelhető biztonsági kockázatai vannak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.