A november 8-án tartandó amerikai időközi választások előtt jelentős politikai nyomás neheződik az amerikai jegybankra – a Federal Reserve számára nagyon kényelmetlen ez az időzítés. A márciusban kezdett kamatemelési ciklusa most érkezhet sorsdöntő szakaszába, és bármit tesz és mond az ülése után szerdán a Fed, annak a piaci hatásait eltéríthetik a politikai felhangok.
A magyar idő szerint este 7-től esedékes Fed-bejelentések hatása globális, és az euró-dollár keresztárfolyamon keresztül befolyásolja a forintot is. A Magyar Nemzeti Bank mindenesetre elé ment az eseménynek, és Virág Barnabás alelnök a Világgazdaságnak adott interjújában megerősítette: „A jegybank minden eszközzel, bármi áron fellép az árstabilitás elérése és a stabilitásunk megőrzése érdekében.”
Hasonló jelzéseket adott Jerome Powell, a Fed elnöke is, és a jegybank idei kamatemelései, valamint kemény inflációellenes retorikája a dollárt segítve jelentősen hozzájárultak a forint gyengüléséhez.
Az eurónak és a forintnak kedvezett, hogy a hetekben két hullámban is felerősödtek az Egyesült Államokban a várakozások, hogy a Fed ugyan most még végrehajt egy hatalmas, 75 bázispontos kamatemelést, de jelzi, hogy a későbbiekben, akár már decemberben lassít.
Ha a Fed valóban ezt teszi, feléleszti a gyanút, hogy az időközi választások kampányában érkező politikai nyomásra cselekedve visszavett az infláció elleni harcból. Ha nem teszi, akkor viszont azzal támadhatják, hogy el akarja kerülni a nyomásnak engedés látszatát. A Fed és Powell tehát mindenképp sérülékeny kommunikációs helyzetben van, a piacok váratlan módon túlreagálhatják a jegybanki kommentárokat – ez a választás egy rossz szellem a Fed számára.
Joe Biden elnök kormányzó Demokrata Pártja számára az a tét, hogy a választáson elveszítheti a többségét a törvényhozás egyik házában, és bár a politikusok az inflációtól is tartanak, nő a nyomás a Feden, hogy ne vigyék mélyen a recesszióba a gazdaságot az inflációölő kamatemelésekkel.
A szenátus bankbizottságának demokrata elnöke, Sherrod Brown a múlt hónapban levélben sürgette Powellt, hogy a Fed vegye figyelembe az árstabilitás mellett a mandátumának más elemeit is, többek között a foglalkoztatást. Eközben a közösségi médiában csapatokban röpködnek a Fedet kinevettető mémek, Powelléket egyszerre okolják az inflációért és a küszöbön álló recesszióért.
A dolgozó amerikaiak számára, akik már érzik az infláció nyomását, a munkahelyvesztések még rosszabbat hoznak
– írta Brown.
Powell visszatérő válasza erre a dilemmára az volt, hogy a foglalkoztatás számára is az a legjobb, ha leszorítják az inflációt. A Fed azonban nem folytathatja a végtelenségig a jelenlegi nyaktörő kamatemelési tempót. Előbb-utóbb lassítania szükséges, ezt pedig előre kell jelezni a piacoknak. Nagy kérdés, hogy a jelenlegi, erősen átpolitizált helyzet az alkalmas-e arra, hogy ezt most tegyék meg.
Szimbolikus – írta a CNN –, hogy miközben a Fed újabb történelmi kamatemelést hajt végre, hogy rövid távon megtörje az inflációt – ezt a politikailag mérgező folyamatot, ami Bidenék kongresszusi többségét fenyegeti –, maga az elnök kevesebb mint egy kilométerre tőlük a Fehér Házban – két választási kampánygyűlés közt – arról beszél egy eseményen, miként kívánják kezelni a munkaerőhiányt az egyes szektorokban.
A kormányzat tavasszal még abban reménykedett, hogy őszre visszavonul az infláció, és így fordulhatnak rá a választásokra, ehelyett a Fed riadalmat keltő szigorítása és a választók tömegeit frusztráló makacsul magas infláció lett a háttér.
Kevesebb mint egy héttel a választások előtt Biden pártja egy olyan problémának van kiszolgáltatva, amelyet kénytelen rövid távon kezelni, és az inflációmegfékező vágtában lévő Fed áll a voksolásra készülődő szavazók figyelmének középpontjában – emelte ki a CNN.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.