A Sakhalin Oil and Gas Development (SODECO) japán konzorcium úgy döntött, hogy a szankciók ellenére részt vesz a Szahalin 1. olaj- és gázprojekt üzemeltetésében – írja a Nikkei Asia.
A lépés a nemzetközi szankciók közepette történik, mivel a projekt továbbra is létfontosságú energiaforrás a szigetországnak.
A SODECO 30 százalékos részesedéssel rendelkezik a projektben, ami 2005-ben kezdte meg a nyersolaj kitermelését a Japántól északra fekvő, az orosz Távol-Keleten található Szahalin szigetén. A Szahalin 1. projektet az amerikai ExxonMobil üzemeltette, a vállalat azonban az orosz–ukrán háború kirobbanása után közölte, hogy kivonul Oroszországból. A projekt működtetését egy új, Moszkva által ellenőrzött cég vette át.
A Vlagyimir Putyin elnök által aláírt rendelet értelmében a külföldi üzleti partnereknek az új üzemeltető októberi indulásától számítva egy hónapjuk volt arra, hogy eldöntsék, befektetnek az új vállalatba vagy sem. Ha az orosz fél jóváhagyja a japán konzorcium döntését, Tokió megtarthatja részesedését a projektben.
A SODECO felét a japán kormány birtokolja, másik felén pedig olyan cégek osztozkodnak, mint a Mitsubishi és a Mitsu.
A tokiói kabinet már jelezte, hogy az energiaimporttól függő szigetország annak ellenére fenntartja részesedését a Szahalin 1. és 2. energiaprojektekben, hogy gazdasági szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben a háború kirobbanását követően. Yasutoshi Nishimura, japán gazdasági, kereskedelmi és ipari miniszter újságíróknak azt mondta, hogy a kormány üdvözli a SODECO egyhangú szavazással hozott döntését.
Szorosan kommunikálni fogunk a vállalkozásokkal, és mindent megteszünk az energiabiztonság biztosítása érdekében
– tette hozzá a tárcavezető, aki azt is kijelentette, hogy a Szahalin 1. továbbra is nagyon fontos projekt a felkelő nap országának.
Vezeték helyett hajón jön az orosz gáz Európába – a legnagyobb vásárló FranciaországRekordot közelítő mennyiségben exportált cseppfolyósított gázt Oroszország októberben, és változatlanul Európa az egyik legfontosabb piaca. Az orosz LNG legfőbb vásárlója a múlt hónapban Franciaország, Kína és Japán volt. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.