Újabb támadásra szánta el magát a holland kormány a környezetkárosítónak tartott állattenyésztő gazdaságok elleni harcban – jelenti Hágából a dpa/AFX.
Azokra a telepekre ugyanis, amelyek az állati trágya révén a legnagyobb mértékben szennyezik nitrogénnel a talajt, vételi ajánlatot tesz az állam – közölték pénteken.
Ha pedig ezt a gazdák nem fogadják el, jöhet a kényszerértékesítés.
Az indoklás szerint, ha az eső kimossa a talajból a felesleges nitrogént, az nitrát formájában a talajvízbe kerül. Emiatt viszont óriási összegeket kell költeni az ivóvíz megtisztítására. Ezenkívül a nitrogén a tavakba, a folyókba és a tengerbe is bekerül.
Hollandiában, amely a világ egyik legsikeresebb mezőgazdasági exportőre, a legnagyobb talaj- és vízszennyezőknek az állattartó gazdaságokat tartják.
A legfelsőbb bíróság kötelező döntése nyomán a kormány 2030-ig a felére kívánja csökkenteni a nitrogénbevitelt.
A kabinet számításai szerint ezzel az állattartó gazdaságok nagyjából 30 százalékára kerülhet lakat.
A tervek ellen a gazdák heteken át tiltakoztak, néha erőszakosan is. Megbénították az autópályákat, tüzet gyújtottak, trágyát, szemetet és azbesztet szórtak az utakra. A szupermarketek raktárait elzárták, és politikusokat fenyegettek meg.
Mivel a nitrogénbevitel jócskán meghaladja a megengedett határértékeket az országban, más vállalkozásokat és projekteket is leállítanak.
Egy novemberi bírósági ítéletet követően például a szennyezés csökkenéséig nem hagyható jóvá egyetlen új építési projekt sem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.