Miközben a legtöbb európai vállalat a világjárvány alatt felvett hiteleit próbálja visszafizetni, Olaszországban tovább nőtt a tartozás és az állami kezességvállalás, az óriásira nőtt adósság pedig az energiaválság és a recesszió enyhítését is megnehezíti.
Az Európai Bankhatóság jelentése szerint az olasz vállalatok június 30-án rekordösszegű, 123,2 milliárd eurós, államilag garantált hitelállománnyal rendelkeztek, ezt a pénzt azért vették fel, hogy a koronavírus-járvány gazdasági hatásait átvészeljék. Az előző negyedévben még csak 118 milliárddal tartoztak a cégek. Az eurózónán belül Olaszországban van a legtöbb még vissza nem fizetett hitel, amiért az állam kezességet vállalt – pedig nem ez a legnagyobb gazdaság az euróövezetben.
A vállalatok jelentős eladósodottsága a magas államadósságok mellett súlyos problémákat fog okozni a jövőben:
a Nemzetközi Valutaalap előrejelzése szerint az olasz gazdaság 0,2 százalékkal zsugorodik 2023-ban.
Az államilag garantált járványhiteleket 2020-ban kezdték folyósítani, amikor a gazdasági problémák miatt a vállalkozásoknak gyors és olcsó likviditásra volt szükségük. Az Európai Unió több tagállamában volt lehetőség erre, de Olaszországban kifejezetten bőkezűek voltak. Olaszországban a legnagyobb az állami garancia által fedezett hitelek aránya, a teljes kihelyezett hitelek 84,8 százaléka, szemben a spanyolországi 78,9-del és a franciaországi 65,8-del. A bankok szívesen vettek részt a hitelek folyósításában, hiszen tudták, hogy legrosszabb esetben az állam fogja állni a számlát.
Az Intesa Sanpaolo SpA, az UniCredit SpA és a Banco BPM SpA tartozik a legnagyobb kitettséggel rendelkező bankok közé.
Most a magas kamatok és a lassú növekedés mellett a cégek azzal kénytelenek szembesülni, hogy a tartozásokat egyre nehezebb visszafizetni. A kötelezettség egyre gyakrabban hárul át az államra, de a vállalkozásokat sokszor még ez sem tudja megmenteni. „A kormányok egyre inkább felismerik, hogy e hitelek egy részét át kell strukturálni, aminek legegyszerűbb módja a futamidők meghosszabbítása” – mondta Justin Holland, a DC Advisory ügyvezető igazgatója.
Giorgia Meloni új kormánya nehéz helyzetben van: hogyan és meddig támogathatják az emelkedő energiaárak miatt küszködő vállalatokat a jelenlegi gazdasági helyzetben?
A tervek szerint egy mentőcsomagot fognak bevezetni, amely megoldaná, hogy a cégek a magas energiaszámlákat a következő két évre elosztva fizethessék meg. A szolgáltatók felé pedig az állam ismét 90 százalékos garanciát vállalna, ennek azonban szintén az a veszélye, hogy tovább növekedhet a vállalati adósság magas szintje.
Hitelként adni támogatást a vállalkozásoknak csak további kockázatot jelent, az eladósodott cégek könnyen bajba kerülhetnek, ha a jövedelem és a profit lecsökken egy gazdasági visszaesést hozó időszak alatt. Vékony jégen állunk, ha jön a a recesszió, és az energiaárak magasan maradnak, a vállalati adósság súlyos problémát fog okozni.
– figyelmeztetett Caselli.
A közelgő recesszió mellett a nyomás tovább fog nőni a vállalkozásokon, a járvány alatt felvett adósságok pedig akár végzetesek is lehetnek számukra. Az olasz állam átmeneti megoldásokon gondolkozik, és még nem nézett szembe a problémával, azonban erre minél előbb szükség lesz, mert az ország gazdasági problémái az egész régiót magukkal ránthatják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.