BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A globális recessziót elkerüljük, de Európa jár a legrosszabbul

Az OECD előrejelzése szerint a világgazdaság jövőre elkerülheti a recessziót, de az 1970-es évek óta legsúlyosabb energiaválság éles lassulást okoz majd, amely Európát sújtja a legsúlyosabban.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) kedden kiadott előrejelzése szerint a világgazdaság növekedése az idei 3,1 százalékról 2,2 százalékra lassul jövőre, majd 2024-re 2,7 százalékra gyorsul. „Központi forgatókönyvünk nem globális recessziót, hanem jelentős lassulást, valamint számos országban továbbra is magas, bár csökkenő inflációt feltételez” – mondta a dokumentum ismertetésekor Alvaro Santos Pereira, az OECD megbízott vezető közgazdásza.

A general view shows the Christmas Market in Frankfurt am Main, western Germany on November 21, 2022. - The Frankfurt Christmas Market runs from the 21 of November to 22nd December. It is one of the largers and oldest Christmas Market in Germany.
Németországban gazdasági visszaesés várható. 
Fotó: Andre Pain / AFP

Az OECD szerint a globális lassulás egyenlőtlenül sújtja a gazdaságokat, és Európa viseli majd a legnagyobb terhet, mivel Oroszország ukrajnai háborúja egyszerre sújtja az üzleti tevékenységet és hajtja az energiaárak emelkedését. Az előrejelzés szerint 

az euróövezet gazdasága az idei 3,3 százalékos növekedésről jövőre 0,5 százalékra lassul, majd 2024-ben 1,4 százalékkal bővül.

Ez némileg jobb eredmény, mint ami az OECD legutóbbi, szeptemberi előrejelzésében szerepelt, akkor ugyanis az idei évre 3,1, 2023-ra pedig 0,3 százalékos növekedést jeleztek. 
A kontinensen belül azonban különbözőek a kilátások. Európa legnagyobb gazdaságában, az iparorientált és orosz energiahordozóktól függő Németországban jövőre 0,3 százalékos visszaesés várható – sokkal kevésbé súlyos a szeptemberben jelzett 0,7 százalékosnál. Az orosz energiától kevésbé függő francia gazdaságban az OECD jövőre 0,6 százalékos növekedést vár, Olaszországban 0,2 százalékost. Az Egyesült Királyság gazdasága az előrejelzés szerint jövőre 0,4 százalékkal zsugorodik az emelkedő kamatlábak és infláció, valamint a gyenge bizalom miatt. Az OECD két hónapja még a brit gazdaság 0,2 százalékos növekedését jelezte.

This photograph taken at the French cosmetic company 'L'Oreal' on November 17, 2022, shows liquid foundation bottles on the assembly lines at the production centre in L'Oreal factory in Ormes, central France.
Az orosz energiától kevésbé függő francia gazdaság nőni fog jövőre. 
Fotó: AFP


 

Az Egyesült Államok gazdasága jobban tarja magát, a növekedés az idei 1,8 százalékról 2023-ban várhatóan 0,5 százalékra lassul, majd 2024-ben egy százalékra emelkedik. 

Az OECD korábban csak 1,5 százalékos növekedést várt idén a világ legnagyobb gazdaságában, és 2023-ra vonatkozó becslése nem változott.
Kína, amely nem tagja az OECD-nek, egyike volt azon kevés nagy gazdaságnak, amelyik a koronavírus-zárlatok hullámát követően jövőre várhatóan növekedést tapasztal. A bővülés az idei 3,3 százalékról 2023-ban 4,6, 2024-ben pedig 4,1 százalékra emelkedik, szemben a korábbi, 2022-re vonatkozó 3,2 százalékos és 2023-ra vonatkozó 4,7 százalékos előrejelzéssel.

Mivel az energiaárak valószínűleg magasak maradnak, az OECD szerint a központi bankoknak továbbra is emelniük kell a kamatlábakat az infláció elleni küzdelem érdekében, és a jelek szerint a korai emelések Brazíliában és az Egyesült Államokban már meghozták gyümölcsüket. Bár számos kormány már eddig is sokat költött a magas infláció okozta fájdalmak enyhítésére energiaár-korlátozással, adócsökkentéssel és támogatásokkal, az OECD szerint a magas költségek miatt az ilyen támogatásokat a jövőben célzottabbá kell tenni.

Magyarországon is jelentős lassulást vár az OECD

Az előrejelzés szerint a magyar gazdaság növekedése az idei hat százalékról  jövőre 1,5 százalékra csökken, majd 2024-ben 2,1 százalékra emelkedik. A
lassulás oka a tartósan magas inflációt, az ukrajnai háború gazdasági következményei, a gyengébb külső kereslet és a negatív bizalmi hatások. A magánfogyasztást valószínűleg visszafogja a növekvő munkanélküliség és a reálbérek emelkedésének lassulása. Az üzleti beruházások a magas kamatlábak és a csökkenő kereslet miatt várhatóan visszaesnek, bár ezt részben ellensúlyozzák a nagyobb uniós forrásoknak köszönhetően megvalósuló állami beruházások. Az OECD szerint az infláció visszafogása érdekében további monetáris szigorítás válhat indokolttá.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.