A brit közalkalmazottak a decemberi–januári sztrájkhullámmal próbálnak az inflációt követő béremelést kiharcolni, jövőre azonban várhatóan még rosszabb lesz az anyagi helyzetük. A PwC jelentése szerint ugyanis egy átlagos brit munkavállaló fizetése az inflációt számításba véve a 2006-os szintre csúszik vissza 2023-ban.
A tanácsadó cég becslése szerint a brit reálbérek az idén három, jövőre további két százalékkal csökkennek, miközben az országot az elmúlt évtizedek legsúlyosabb megélhetési válsága sújtja, rohamosan emelkednek az élelmiszer- és energiaárak, az infláció pedig két számjegyű. „2022 nyilvánvalóan nagy kihívást jelentő év volt a brit gazdaság számára, és nem meglepő, hogy a hatások még jövőre is érződni fognak” – idézte a CNN Barret Kupeliant, a PwC vezető közgazdászát.
A cég jelentése azonban némi reménnyel is szolgált. A bérek értékállóságának csökkenése ellenére előrejelzésük szerint akár több mint háromszázezer ember is beléphet jövőre a munkaerőpiacra, ami csökkenti az inaktívak arányát, és enyhíti a munkaerőhiányt.
A PwC szerint ugyanakkor az Egyesült Királyságba irányuló bevándorlás növekedése közvetlenül 19 milliárd fonttal járulhatna hozzá a gazdasághoz, egy százalékkal növelve a GDP növekedését, „még akkor is, ha a gazdaság egésze zsugorodik”.
(Egy font 454,85 forint.)
A gazdaság zsugorodása ellenére ugyanis az Egyesült Királyság vonzó célpont marad a külföldi munkavállalók számára, emlékeztetett közleményében Jake Finney, a cég másik közgazdásza. Az idén rekordot jelentő 1,1, millió bevándorló érkezett a szigetországba, amelyből 140 ezer volt a különleges engedéllyel beengedett ukrán, afgán és hongkongi. Az újonnan érkezettek magas száma ellenére az Egyesült Királyság elmaradt a többi fejlett ipari országtól a foglalkoztatási helyzet pandémia utáni helyreállításában. Az idén rekordszámú, 1,3 millió betöltetlen állás volt, és ez novemberre is csak alig esett 1,2 millió alá. A munkaerőhiány különösen akut a vendéglátásban, a kiskereskedelemben és az agrárágazatokban.
A lordok házának gazdasági bizottsága a héten publikálta kutatásának eredményét, amely szerint a korai nyugdíjba vonulások okozták a leginkább a munkaerő zsugorodását. Emellett azonban fontos szerepet játszottak benne a tartós betegségek, az uniós bevándorlók számának csökkenése a Brexit után, valamint a népesség elöregedése is. „Az inaktivitás növekedése komoly kihívások elé állítja az Egyesült Királyság gazdaságát. A munkaerőhiány súlyosbítja a jelenlegi inflációs kihívást; rövid távon károsítja a növekedést; és csökkenti a közszolgáltatások finanszírozására rendelkezésre álló bevételeket, miközben az e szolgáltatások iránti kereslet tovább nő" – összegezte az eredményt a bizottság.
Kupelian szerint reménysugarat jelent az ország számára az is, hogy az brit infláció valószínűleg októberben érte el a csúcspontját, és a következő két évben fokozatosan kezd visszatérni a jegybank két százalékos célértékéhez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.