Több mint negyven gyártó, szállító és ipari cégcsoport, köztük a Siemens, a Maersk, a Henkel, a PepsiCo és az Unilever felszólította az Európai Bizottságot, érje el, hogy 2035-től kezdve csak nulla kibocsátású teherautókat helyezhessenek forgalomba a területén – írja a Reuters.
A csütörtökön közzétett nyílt levelében a csoport az Európai Bizottsághoz fordul, és a környezetszennyezés káros hatására hívja fel a figyelmet, ami ellen az uniónak minél előbb fel kell lépnie.
Annak ellenére, hogy a nehéz tehergépkocsik az európai utakon közlekedő járművek mindössze 2 százalékát teszik ki, a közúti közlekedéséből származó kibocsátások több mint egynegyedéért felelnek. A közúti közlekedés a levegőszennyezés egyik fő forrása, amely évente 350 ezer idő előtti halálesetet okoz az EU-ban.
– olvasható a levélben.
A 45 aláíró szerint az uniónak új célokat kell kitűznie, hogy elérje a valódi kibocsátásmentességet:
A Bizottság jelenleg is a tehergépjárművekre vonatkozó CO2-csökkentési célkitűzésekre és az elektromos vagy hidrogénüzemű nehéz tehergépjárművek töltésére szolgáló infrastruktúrán dolgozik, azonban az átállás előtt még komoly akadályok állnak. Míg számos elektromos autó van forgalomban, vagy érkezik meg a következő néhány évben, addig jelenleg nagyon kevés nulla kibocsátású nehéz tehergépjármű-modell áll rendelkezésre, valamint a teljes átálláshoz az energia termelését és tárolását is fejleszteni kell.
A klímavédelem mellett a csoport tagjai a saját érdekeiket is védeni próbálják.
Véleményük szerint az átálláshoz célzott pénzügyi támogatásokra lesz szükség, hogy az elektromos tehergépkocsik magas beszerzési költségeit ellensúlyozni tudják, különösen a korai éllovasok, valamint a kis- és középvállalkozások (kkv-k) számára.
Az Európai Unió korábban már javaslatot tett a fosszilis üzemanyaggal működő személygépkocsik 2035-ig történő tényleges betiltására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.