BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Nurses Strike Over Poor Pay And Conditions

Káoszhoz vezethet a brit sztrájkhullám – Figyelmeztetést adott ki a Wizz Air is

Az alacsony bérek miatti munkamegszüntetések az egészségügyet, a postaszolgálatot, a közlekedést és a közigazgatást is érintik Nagy-Britanniában.

A brit ápolók ebben a hónapban másodszor is sztrájkba léptek az alacsony bérek miatt, s ha a kormány 48 órán belül nem reagál a követeléseikre, akkor szakszervezetük javaslatára újabb napokon szüntetik be a munkát – írta a Reuters.

Nurses Strike Over Poor Pay And Conditions
Az ápolókat összefogó szakszervezet hónapok óta követeli a bérek rendezését a kormányól – eddig hiába.
Fotó: Guy Smallman / Getty Images

Példa nélküli, akár százezer ápolót is megmozgató sztrájkhullám söpör végig az Egyesült Királyságon. Szakszervezetük 106 éves történetében még nem volt ekkora megmozdulás, de szerintük nincs más választásuk, mivel a munkavállalók a több mint 10 százalékos infláció mellett szó szerint küszködnek a megélhetésükért.

A kormány 4 százalék körüli béremelést ajánlott az ápolóknak, de nem hajlandók továbbmenni, az egészségügy többi dolgozójának pedig megüzenték, hogy felejtsék el a magasabb fizetéseket. Rishi Sunak miniszterelnök szerint az ápolók inflációval is számoló 5 százalékos béremelése valójában 19 százalékot jelentene, ami az állam számára jelenleg kigazdálkodhatatlan.

 

Bármikor hajlandók vagyunk tárgyalni, de karácsonyig le kellene zárnunk ezt az ügyet, hogy az ápolók és a betegek ne ilyen bizonytalanságban kezdjék az új évet. De ha ez a kormány nem tesz eleget a bérkövetelésünknek, akkor nem lesz más választásunk, mint januárban is folytatni a sztrájkot.

– mondta Pat Cullen, az ápolók szakszervezetének (RCN) vezetője. Kijelentette, hogy csütörtök éjfélig adnak haladékot a kormánynak a megegyezésre, utána újabb sztrájkidőpontokat hirdetnek.

Bár a kormány mindent megtesz, hogy bagatellizálja a sztrájhullámot, a brit határőrök szakszervezetének pénteki munkabeszüntetését így sem tudják kezelni. Az ünnepi utazások kezdetén az útlevél-ellenőrző pultoknál közel ezer tisztviselő nem veszi fel a szolgálatot, ami hosszú sorokat eredményez az év egyik legforgalmasabb utazási időszakában.

A sztrájk ideje alatt több mint tízezer járat érkezhet az Egyesült Királyságba, kétmillió utassal. A jelenlegi keresletet figyelembe véve a legtöbb járat teljes kapacitással közlekedik, ami azt jelenti, hogy a külföldiek millióit foglalkoztató országban

több tízezer utas lesz kénytelen várni a repülőtéren arra, hogy átvegye a bevándorlási engedélyét.

A Sunak-kormány mindent megtesz, hogy enyhítse a sztrájkok hatásait, még a hadsereget is bevonták, hogy feltöltsék a hiányzó pozíciókat. A mentőssztrájkhoz hasonlóan katonák veszik majd át a munkabeszüntetésben részt vevő határőrök feladatait is, ám a Heathrow, a Gatwick, a Glasgow, a Birmingham, a Manchester és a Cardiff repülőtéren ez nem nagyon csökkentené a nyomást. A kormánynak meg kell egyeznie a dolgozókkal, mert a gazdasági problémáktól szenvedő ország számára a sztrájkhullám folytatása katasztrofális lesz.

A Wizz Air fennakadásokra figyelmeztet a határőrök sztrájkja miatt

A diszkont-légitársaság arra figyelmezteti utasait, hogy az ünnepek alatt a reptéri dolgozók sztrájkja jókora fennakadásokat okozhat. Bár ez elsősorban az Egyesült Királyságba beutazókat érinti, az útlevél-ellenőrzésnél és a poggyászkezelésnél is megnövekedett várakozási időre kell számítani. A Wizz Flex szolgáltatást igénybe vevő utasok számára pedig térítésmentes járatváltást is felajánlanak.

 

 

Megvéd a jog: ezt tegyük, ha törlik a járatunkat, vagy ha sokat késik az indulás

Az Európai Unió kiemelten védi a légi utasok jogait a késések és a járattörlések esetén.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.