Kína már nem olyan vonzó célpont a befektetők számára, mint régen, és egyre több nyugati vállalat fontolja meg a gyártókapacitások áthelyezését, ebben pedig a kínai partnerek nyújthatnak segítséget – írta a Reuters.
A zéró-Covid-politika és annak bukása, az emelkedő munkaköltségek, az amerikai vámok, valamint az emberi jogi problémák és a kiszámíthatatlan, gyakran ellenséges kormányzás is megnehezíti a jövőbeli kínai befektetéseket. Arról nem is beszélve, hogy a labilis tajvani helyzetből akár komoly szankciók is születhetnek.
A keleti nagyhatalom sok fejfájást okoz a nyugati vállalatok vezetőinek, de felborítani a kiépített ellátási láncokat és nemet mondani 1,4 milliárd ember vásárlóerejére nem könnyű döntés.
A jó hír az, hogy a dilemma nem igényel drasztikus lépéseket az európai és amerikai vezetőktől, mivel a helyi kínai partnereik is az áttelepülést fontolgatják, amivel az ország felhalmozódó problémái megkerülhetők és a piaca is nyitva marad.
A Kínával folytatott több évtizedes gazdasági együttműködés kényelmes és olcsó volt a befektetők számára, emiatt az ellátási láncok csak felületesen lettek biztosítva. A nyugati vállalatok kínai működése túlnyomórészt a helyi beszállítókra támaszkodik, ahelyett, hogy saját tevékenységet folytatnának helyben, vagy más külföldi cégekkel üzletelnének. A Tesla egyik vezetője például augusztusban nyilvánosságra hozta, hogy a vállalat sanghaji gyárát 95 százalékban a hazai beszállítók látják el.
Ennek azonban jókora hátrányai vannak, amelyek a világjárvány, valamint az azt követő zéró-Covid-politika idején is tapasztalhatók voltak, amikor a beszűkült ellátási láncok hirtelen leálltak. A nyugati vállalatok emiatt már nem bíznak Kínában, de a költözködés tetemes költségekkel jár, és nem mindenki számára elérhető.
A kínai partnerek azonban ebben is segíteni tudnak – új gyártási helyszínek keresésével, saját befektetéssel és a piaci szerepük megtartásával komoly sikereket érhetnek el, miközben fájdalommentes kiutat kínálhatnak a nyugati cégcsoportoknak.
A mobil-, számítógép- és elektromosjármű-ágazatban tevékenykedő kínai vállalatok egyre inkább arra törekszenek, hogy olcsóbb és barátságosabb piacokon folytassák tevékenységüket. A külföldön megnyitott gyárak biztosítást nyújtanak arra, hogy a kínai partnerek még akkor is képesek az együttműködésre, ha a nyugati cégek az ország elhagyása mellett döntenének. A vállalatok szempontjából ez egy egyszerű módja annak, hogy áttelepüljenek anélkül, hogy a semmiből építenék újra az ellátási láncot, és új gyártót sem kell keresniük.
A kínai befektetők számára Vietnám és Magyarország mellett Mexikó is egyre népszerűbb célpont, ahová az Egyesült Államokkal kötött kereskedelmi egyezmény vámmentes exportot tesz lehetővé. Szeptember óta legalább 25, a Teslának alkatrészt szállító kínai gyártó tervezi, hogy Mexikóban fektet be. Ezek közé tartozik a JL Mag Rare-Earth, amely jelenleg is százmillió dollárt fektet be egy újrahasznosító üzembe, amely mágneseket gyárt fémhulladékból.
„Kína nagyobb erőfeszítést fog tenni a külföldi tőke vonzására és felhasználására, valamint a piac kiszélesítésére” – olvasható a Kommunista Párt vezetői által december 15. és 16. között tartott éves központi gazdasági munkakonferencia összefoglalójában, amelyen az ország 2023-as gazdasági prioritásait vitatták meg. A meglévő gazdasági érdekek és Peking megújult törekvése a külföldi befektetések vonzására egyaránt a helyben maradás mellett szólt. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet szerint 2022 első fél évében a közvetlen külföldi befektetések 16 százaléka még mindig Kínába áramlott.
Azonban van rá esély, hogy Peking hajlandó lesz beállni a kitelepítési trendek mögé. A legnagyobb kínai vállalatok a századforduló után arra lettek ösztönözve a kormányzat által, hogy kezdjenek el külföldön terjeszkedni, azonban ez hirtelen leállt, amikor a tisztviselők aggódni kezdtek a nyugati tőkemenekülés miatt. Ennek jelenleg is nagy a kockázata.
De ha a kínai beszállítók most elkezdik fellendíteni a külföldi befektetéseket, hogy megtartsák kulcsfontosságú ügyfeleiket, akkor a kormánynak lehet, hogy nem lesz más választása, mint áldását adni.
Enélkül az ország kiesne a nemzetközi piacról, és a gazdasági versenyben is jókora hátránnyal indulna újra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.