Döbbenten figyelték a piacok, amint a Bank of Japan (BoJ) kedden a duplájára szélesítette ki az irányadó 10 éves kötvény hozamingadozásának célsávját. Ezzel lehetővé tette, hogy a hosszú hozamok emelkedjenek, megkönnyítve a további monetáris lazítás finanszírozását.
A döntés nyomán zuhanórepülésbe kezdtek az ázsiai részvényindexek, a kötvényhozamok viszont kilőttek. A befektetőket sokkolta a bejelentés, arra számítottak, hogy Kuroda Harihuko, a BoJ kormányzója áprilisi távozásáig nem lesz változás a monetáris rezsimben. A BoJ azzal indokolta a lépést, hogy ismét életet kíván lehelni a tetszhalott állapotban vegetáló kötvénypiacba.
A BoJ a kamatszintet változatlanul hagyta – az utóbbi időszakban a 10 éves hozamcéllal igyekszik befolyásolni a piacokat: ha a hozam áttörné a sáv felső szélét, kötelezően kötvényt kell venniük –, s közölte, hogy
nem adja fel a monetáris lazítást, egyszerűen a rendszer finomhangolásáról van szó.
Kuroda közölte is, hogy nem kamatemelésről van szó. Rövid távon nehéz ezt nem ekként értelmezni, hosszabb távon viszont kétségtelen, hogy ha megélénkül a kereslet a 10 éves japán papírok iránt, legalább lesz mit vásárolnia a BoJ-nak.
Ennek szellemében a központi bank bejelentette azt is, hogy havi kötvényvásárlásainak mennyiségét 9 ezer milliárd jenre (kb. 67,5 millió dollárra) emeli a korábbi 7,3 ezer milliárd jenről. A Nikkei részvényindex 2,5 százalékot zuhant a bejelentés hírére, a dollár 3,1 százalékkal gyengült a jennel szemben, négy hónapos mélypontra esett. A 10 éves irányadó kötvény hozama kapásból megközelítette a célsáv felső szélét.
A befektetők azt próbálják meg kitapogatni, hogy Kuroda áprilisi távozása után vajon milyen irányt vesz a japán monetáris politika egy olyan helyzetben, amelyben az infláció várhatóan továbbra is jóval a 2 százalékos célszint felett tanyázik. Elemzők szerint a vártnál korábbi lépés hátterében az áll, hogy a pénzügyi vezetés számára elkezdett kényelmetlenné válni a zöldhasúval szemben túlságosan gyenge jen.
Japán 2016 óta a negatív tartományban tartja irányadó kamatát, holott az idén a világ összes meghatározó jegybankja kőkemény szigorral reagált az infláció száguldására. A szigetország jó harminc éve küzd a deflációval, az államadósság a legnagyobb a fejlett államok közül.
Egy kamatemelés megdobná az adósságterheket, a GDP-arányos államadósság az 1990-es években kimutatott 60 százalékról 2021-re 263 százalékra emelkedett. Az eladósodás törvényszerű az elöregedő népesség miatt, az IMF elemzése szerint az elmúlt 30 év államadósság emelkedéséből a nyugdíj-, és az egészségügyi kiadások 80-96 százalékponttal részesedtek.
A gyenge jen viszont inflációt hoz egy olyan országba, amely évtizedek óta hozzászokott az árak csökkenéséhez-stagnálásához. A jen árfolyama jó 20 százalékkal gyengült a dollárhoz képest az idén – még az októbertől beinduló jen-erősödés ellenére is –, az 1990-es évek óta nem látott szintet érve el. Ez a megdráguló importon keresztül rontja a japán gazdaság versenyképességét.
Az utazási irodák például „munka-nyaralásokat” szerveznek a japán fiataloknak, rövid távú munkavállalási engedélyeket kínálva Ausztráliába, ahol a minimum órabér – a jelenlegi árfolyamon – a duplája a japánénak. A mezőgazdaság és az ipar munkaerőhiánnyal küzd, már a délkelet-ázsiai vendégmunkásoknak sem tudnak vonzó béreket kínálni. Japán volt az egyetlen fejlett piac, ahol a szeptemberrel záródó üzleti évben az Apple nem tudta növelni eladásait – túl drága lett az iPhone.
A kamatemelés azonban nem járható út a BoJ számára.
A jelzáloghitelek és a kisvállalati kölcsönök túlnyomó része ugyanis változó kamatozású, a monetáris szigorítás nyomán megnövekvő kamatterhek csak tovább lassítanák az elöregedő népesség egyre fogyatkozó vásárlási hajlandósága nyomán az évtizedek óta a pangás szélén egyensúlyozó gazdaságot. Ráadásul nehéz helyzetbe hozná a kormányzatot is, amely az alacsony kamatszint miatt jelenleg csupán a GDP 1,5 százalékát fizeti ki az adósság kamatterheire.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.