Az idő kereke nehezen visszaforgatható, a közhely igazságára példát nyújtottak a horvát kereskedők és szolgáltatók, akiknek a kormányzat ismétlődő fenyegetőzése ellenére nem nagyon akaródzik visszaállítani a tavalyi árakat az euró január 1-jei bevezetését ürügyként használva végrehajtott bődületes áremelések után. Pedig Andrej Plenkovic kormányfő a pénteket szabta határidőként, irgalmatlan büntetőintézkedéseket helyezve kilátásba.
A horvát hírportáloknak múlt hétfő óta állandó témája a drágítás, illetve a a kormány ígéretei, hogy visszafordítják.
Nem arról van szó, hogy ez euró be- és a kuna kivezetésekor a kereskedők és szolgáltatók egyszerűen csak figyelmen kívül hagyták a kerekítés matematikai szabályait, ami maximum pár százalékos áremelkedést okozhatott volna: még 80 százalékos drágulásra is volt példa.
Mindez megkeserítette azt, aminek a kormány- és uniós hivatalnokok szerint édes ünnepnek kellett volna lennie: a belépést az euróövezetbe. A horvát hatóságokhoz dől a panasz, külföldön a híreket olvasva a horvátokon gúnyolódnak, és az eurószkeptikusok őket emlegetik példaként az egységes valuta hátrányaira.
Úgy tűnik, a miniszterelnök tegnapi újabb fenyegetésére és a korábbiakra is fittyet hánynak a drágítók, mert nem történt széles körben árcsökkentés – írta szerdán az Index.hr.
Az sem világos, mi lehet a szankció.
Plenkovic három eshetőséget említett: jogi előírást egy korábbi időszak árszintjéhez való visszatérésre, támogatások megszüntetését, illetve az adóemelést. A múlt héten a kormány azt helyezte kilátásba, hogy minden létező hatóságot ráküldenek a drágítókra.
A jelenlegi helyzet a kormánynak azért is nagyon kényelmetlen, mert egyik büszkesége, hogy a novemberben 13,5 százalékon mért éves infláció az egyik legalacsonyabb a régióban. Ha a mostani áremelések benne maradnak a rendszerben, az durva meglepetést okozhat a januári adatokban.
A drágítás az euró bevezetésekor nem új, máshol is történt ilyen, például Ausztriában vagy Szlovéniában, sőt az internetes hírkommentelők még arra is emlékeztetnek, hogy Németországban is. A horvátok azonban – ha így marad – joggal pályázhatnak a rekorder címére, mivel a mostani devizakonverzióval álcázott áremelések egy olyan időszakban érkeztek, amikor az európai kereskedők és szolgáltatók amúgy is rákaptak a drágítás ízére.
Az áremelést a legjobb valamire ráfogni, netán álcázni. A horvát Jutarnji List például arra emlékeztet, hogy már az eurókonverziós botrány előtt is nagy előszeretettel alkalmazták a horvát kereskedők a drágítás egy másik álcázott fajtáját, a zsugorflációt, amiről a Világgazdaság is visszatérően írt, például a németeknél a világhírű gumimaci felfedezése után pont száz évvel a gyártó tavaly elkezdett kevesebbet tenni a cukorból a klasszikus Goldbären zacskóba.
A zágrábi lap a lenti videón mutat be néhány „összezsugorodott” hazai árusítású terméket. Nyugodtan nézheti az is, aki nem tud horvátul, a képek alapján azonnal megérti, miről van szó. A vásárlók a polcon azonban természetesen mindezt nem láthatták.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.