BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Davos: globális recesszióra számítanak a szakértők

A Világbank számos ország esetében recesszióhoz közeli szintre csökkentette az idei növekedési előrejelzését.

A magán és állami szektor vezető közgazdászainak kétharmada globális recesszióra számít 2023-ban – közölte hétfőn a Világgazdasági Fórum (WEF), miközben hétfőn megkezdődik az üzleti és kormányzati vezetők éves davosi találkozója.

Az elemzők 18 százaléka rendkívül valószínűnek tartja a globális recessziót, több mint kétszer annyian, mint az előző, 2022 szeptemberében végzett felmérésben – tudatta a Reuters

A jelenlegi inflációs és a lelassuló gazdasági környezet csökkenti a növekedéshez szükséges beruházások ösztönzését, és a hátráltatja a legkiszolgáltatottabb rétegek életszínvonalának emelését

– mondta Saadia Zahidi, a  WEF igazgatója a felmérés eredményeit kísérő nyilatkozatában.

A szervezet felmérése a nemzetközi ügynökségek, köztük a Nemzetközi Valutaalap (IMF), befektetési bankok, multinacionális vállalatok és biztosító társaságok, vezető közgazdászok csoportjától kapott válaszokon alapult.

World Economic Forum
Fotó: Anadolu Agency via AFP

A felmérés azt követően készült, hogy a Világbank a múlt héten számos ország esetében recesszióhoz közeli szintre csökkentette 2023-as növekedési előrejelzését, mivel a jegybanki kamatemelések hatása erősödik és Oroszország ukrajnai háborúja is folytatódik.

Az inflációval kapcsolatban a WEF felmérése nagyfokú regionális eltéréseket mutatott:

Kínában a 2023-as évre 5 százalékos inflációs arányt jeleztek, míg az európai országok esetében ez akár 57 százalékig is terjedhet az energiaválság miatt.

A közgazdászok többsége a monetáris politika további szigorítását jelzi előre Európában és az Egyesült Államokban (59 százalék, illetve 55 százalék).

Látogatók a Világgazdasági Fórum 52. találkozójának otthont adó davosi kongresszusi központban 2023. január 16-án, az esemény nyitónapján.
 Fotó: MTI / EPA / Keystone / Laurent Gillieron

A felmérés az alábbi főbb megállapításokat tartalmazta:

  • Tízből kilenc válaszadó arra számít, hogy a gyenge kereslet és a magas hitelköltségek egyaránt jelentős terhet rónak a vállalatokra, és több mint 60 százalékuk a magasabb inputköltségekre is rámutatott.
  • ezek a kihívások várhatóan költségcsökkentésre késztetik a multinacionális vállalatokat, a működési költségek csökkentésétől a munkavállalók elbocsátásáig
  • az ellátási lánc zavarai azonban nem fogják jelentős mértékben hátráltatni az üzleti tevékenységet 2023-ban,
  • a megélhetési költségválság is a tetőpontjához közeledhet, amely az elemzők többsége (68 százalék) szerint 2023 végére enyhülni fog.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.