Nem csupán Magyarországon, hanem a világ több másik országában is változott a minimálbér 2023-ban. A Picodi.com elemző cikke arra kereste a választ, hogy más országokban ez a pénzösszeg elegendő-e ahhoz, hogy legalább egy minimális életszínvonalat biztosítson az ott élőknek.
A tanulmány 67 olyan országot vett górcső alá, ahol a minimálbért a mindenkori kormány állapítja meg. Az egyes államok adórendszerei között ugyanakkor markáns eltérések figyelhetők meg, a bruttó és nettó bérek közötti különbség 0 százalék és 35 százalék között mozog (Magyarországon 33,5 százalék). Az összehasonlíthatóság érdekében ezért a nettó fizetéseket vették figyelembe.
A felmérésben szereplő országok között csupán hét olyan van, ahol 2022 januárja óta nem módosult a hazavihető legalacsonyabb jövedelem mértéke.
A legnagyobb emelést Argentína (104,5 százalék) és Törökországban (100 százalék) hajtotta végre. Igaz, mindkét államban brutális infláció tombol.
Moldova (32,5 százalék), Lettország (27,1) és Malajzia (25,8) szintén jelentős emelést vitt véghez egy év leforgása alatt.
Magyarország a 17. helyet szerezte meg a fizetésemelési ranglistán, miután a nettó minimálbér 154 280 forintra nőtt, ami 16 százalékos emelkedés tavalyhoz (133 000 forint) képest. Németországban 21,9, Romániában 24,5 százalékkal emelkedett az összeg.
A Picodi cikkében létrehoztak egy túlélőcsomagot a legalapvetőbb élelmiszerekből, amelyek a minimális havi táplálékszükségletet éppen hogy fedezik.
A kosár 8 alapvető termékkategóriából áll: kenyér, tej, tojás, rizs, sajt, hús, gyümölcs és zöldség.
Ezeknek az ára az alábbiak szerint alakul hazánkban:
Az elemzés összegezte, hogy ezeknek a termékeknek az ára hogyan alakult az elmúlt években. A túlélőcsomagot egy bevásárlás során 36 820 forintért lehetett megvenni az idén januárban, ami 37,1 százalékkal drágább, mint 2022 elején. Ez a kosár a nettó minimálbér értékének 23,9 százalékát teszi ki, egy évvel ezelőtt még csak 20,2 százalék volt ugyanez az arány. Azaz a béremelkedések nem tudták tartani a lépést az inflációval hazánkban.
A korábbi években az alábbiak szerint alakult a fent ismertetett élelmiszerkosár ára:
Bár az ételválaszték és a fogyasztási szokások országonként eltérők lehetnek, a fenti kosárral számolva a cikk összehasonlította az 67 országot.
Hazánk a 23,9 százalékos aránnyal a középmezőnyben helyezkedik el.
A dobogón az Egyesült Királyság (6,5 százalék), Írország (7,4) és Ausztrália (7,7) található.
A legrosszabb helyzetben Nigéria van, ahol a nettó minimálbér 160,4 százalékából lehet hozzájutni a legalapvetőbb élelmiszerkosárhoz. Ugyanakkor Üzbegisztánban (97,3 százalék) és Örményországban (74,6) sem sokkal jobb a helyzet.
Az orosz–ukrán háború hatásai az érintett országokban is erőteljesen befolyásolták az árakat. Az élelmiszer-túlélőcsomag Ukrajnában a minimálbér 42,8 százalékát, Oroszországban pedig a 45,5 százalékát teszi ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.