Az influenza és a légúti óriássejtes vírus (RSV) járványai a szokásosnál korábban kezdődtek és erősebbek, valamint a gyermekek körében a streptococcus okozta torokfájás is nagyobb arányban terjedt el a korábbiakhoz képest. A megnövekedett keresletre a gyártók nem készültek fel, ezért egyes gyógyszerekből európai szintű hiány lépett fel az utóbbi hónapokban.
Felmérést végeztek 29 európai ország gyógyszertári szervezeteiben, s kiderült, hogy
az államok majdnem negyedében hatszáznál is több, ötödében mintegy 200-300 gyógyszer hiányzik. Négy országból pedig azt jelentették, hogy a gyógyszerhiány halálhoz vezetett.
A kutatás rámutatott arra is, hogy az országok háromnegyedében nagyobb a készlethiány, mint egy évvel ezelőtt.
A belga hatóságok 300, a németek 408, az osztrákok 600-nál, az olaszok pedig 3000-nél is több gyógyszer hiányáról számoltak be. Igaz, ezek között előfordulnak ugyanolyan hatóanyagú készítmények is, azaz a fenti számoknál kevesebb hatóanyag hiányzik. Ellátási problémákról magyarországi nagykereskedők is beszámoltak.
Hiánycikkek az antibiotikumok, köztük magas arányban a légúti fertőzések kezelésére használt amoxicillin, de sok helyen elfogytak a köhögés elleni szirupok, a gyerekeknek adható paracetamol tartalmú készítmények és a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek is.
A hiány több okra vezethető vissza. A kialakult helyzetben a megnövekedett keresletnek és a szűk kínálatnak is szerepe van.
Egyrészt a szokásosnál többen betegedtek meg járványos fertőzésekben, mivel általánosságban az emberek immunrendszere legyengült. Európában jelenleg tridémia van, azaz az ilyenkor szokásos influenza mellett nagy arányban jelen meg a légúti óriássejtes vírus (RSV), továbbá a Covid–19 omikron-változata is terjed.
A Covid–19 elleni lezárások és maszkhasználat miatt az emberi szervezet kevésbé érintkezett a körülötte lévő kórokozókkal, így fogékonyabbá vált a rázúduló vírusokra és baktériumokra. Orvosok közül is többen számolnak be gyakoribb megbetegedésekről. A védőfelszerelés őket is megóvta a fertőzésektől, de a maszkhasználat elhagyásával kitettebbé váltak. Ráadásul az enyhe, nyirkos időjárás rendkívül kedvező közeg a kórokozók terjedéséhez. Hazánkban is rengetegen küzdenek influenzaszerű tünetekkel.
Másrészt a gyártókat felkészületlenül érte a szokásosnál magasabb kereslet a légúti ferzőzések kezelésére szolgáló gyógyszerek iránt. A gyógyszerkínálatra kihatott az infláció, az energiaválság, a nyersanyaghiány és a gyártási kapacitáskorlátok is.
Van olyan cég, amely csődöt jelentett, míg egy másik például a negyedével csökkentette termelését. Az egyik legnagyobb európai gyártó, a Sandoz szóvivője arról számolt be, hogy még képesek előállítani megfelelő mennyiségű utánpótlást, de a jövőre nézve már „kihívásokkal néznek szembe”.
Harmadrészt felkapott trend miatt is hiányozhatnak életmentő medicinák. Egy cukorbetegségre szánt gyógyszer azért vált hiánycikké, mert az interneten elterjedt, hogy csodás fogyókúrás eredményt ad.
A termékek és szolgáltatások szabad áramlása hiába az Európai Unió egyik alapelve, egyes országok a hazai ellátás védelmében korlátozzák az exportot. Így tett Görögország, Románia és Belgium is. Franciaország, Németország, Hollandia és Svédország pedig más kormányzati intézkedésekkel javítaná a készletezést. Például a francia és a német patikusok már gyógyszereket is készíthetnek.
A német orvosi kamara elnöke „informális bolhapiac” létrehozását javasolta. Így az emberek a már kiváltott, de fel nem használt gyógyszereiket rászoruló betegeknek adhatnák.
Az unió gyógyszerfelügyeleti hatósága, az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) a szabályok lazítását javasolta. Jónak tartaná, ha a patikák annyi gyógyszert adhatnának ki, amennyi az adott beteg kezeléséhez szükséges, azaz bevezethetnék az egyedi adagolást.
A közelmúltban uniós szinten is változtattak a szabályozásokon. Az EMA a gyógyszerhiány nyomon követésére kibővített hatáskört kapott, és létrehozták az Egészségügyi Vészhelyzeti Felkészültségi és Reagálási Hatóságot, amely akár az egész uniónak vásárolhat gyógyszereket. Igaz, a tagállamok még nem kérték a szervezet szolgáltatását, mivel rendkívül hosszú, bürokratikus folyamat után juthatnának hozzá a termékekhez.
Az Európai Gyógyszerügynökség hiányokkal foglalkozó munkacsoportja csütörtökön javasolhatja az Európai Bizottságnak, hogy a gyógyszerhiányt úgynevezett jelentős eseménynek nyilvánítsa, így engedve teret újabb szabályozásoknak – írja a Politico. Az Európai Bizottság már dolgozik egy új jogszabályon a megfelelő készletek biztosítására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.