Egy évvel ezelőtt a világ ilyenkor még amiatt aggódott, hogy valaha véget ér-e a koronavírus-járvány. Majd februárban Oroszország Ukrajna ellen indított inváziója porig rombolta a világgazdaság töretlen fejlődésébe vetett reményeket, felforgatva az energiapiacot, az egekbe katapultálva az élelmiszerárakat, kikezdve a beszállítói láncokat, negatív hatásait egészen a Szilícium-völgyi tech óriásokig éreztetve. Egy labilis év ért véget, így most kifejezetten fontos, hogy felkészülten vágjunk neki a 2023-asnak – írta a Financial Times.
A 2022-es év nehéz terep volt még azoknak a befektetőknek is, akiket a tőzsdéken tapasztalt volatilis mozgások nem szoktak különösebben megijeszteni. Ismeretlen, de ígéretes újoncok és régi, megbízható cégek is próbára lettek téve a parketten, néhány iparágat pedig különösen erősen érintett a gazdasági átrendeződés.
Új korszakot indíthat a 2023-as év az energiaszektorban: magával hozhatja a globális olajpiac kettészakadásának kezdetét. Az orosz olaj és olajtermékek tengeri importjára vonatkozó nyugati szankciók a feje tetejére állították a piacot: az orosz olaj emiatt egyre nagyobb volumenben Indiába és Kínába áramlik Nyugat-Európa helyett, a kieső mennyiséget az Egyesült Államok a tartalékaiból és palaolaj-termelésének felfuttatásával próbálja kipótolni. A Közel-Keleten pedig igyekeznek mindkét oldalon betömni a hiányos készleteket, ám a korlátozások valódi hatásait csak a következő egy évben tapasztalhatjuk meg.
Az orosz–ukrán háború rávilágított az energiaellátás biztonsági kockázataira, és egy másik rizikófaktor is egyre inkább képbe kerül: mégpedig a klímavédelem, és a jegyében megtett és még mindig szükséges lépések. Hosszú évek után az Egyesült Államok és az EU is keményebben lép fel ezen a területen, a kiépülő szabályrendszerek pedig egyre szűkítik a kiskapuk keresésével foglalatoskodó vállalatok mozgásterét. Idén valószínűleg több eljárásra, pereskedésre és még szigorúbb szabályozásra kell számítani, ami az ágazati szereplők részvényárfolyamát is negatívan befolyásolhatja.
Az energiaszektorban érdemes lesz Wael Sawanra, a Shell újonnan kinevezett vezérigazgatójára figyelni. Európa legnagyobb energetikai vállalata rekordnyereséget termel, számára igencsak kedvező a helyzet. Ám nem kényelmesedhet el, mivel a zöldátállásról szóló stratégiáját végre kell hajtania, a céget Sawannak a zérókibocsátás irányába kell terelnie. Az új vezérnek kell eldöntenie, hogy ezt milyen formában és menetrenddel hajtja végre. Mindenesetre bárhogy dönt, földrengésszerű mozgásokat vált ki a Shell-részvény árfolyamában.
A legfontosabb trend 2023-ban minden bizonnyal a mesterséges intelligencia használatának terjedése lesz, amiben az utóbbi időben hatalmas áttörést értek el. Ide tartoznak a „generatív” rendszerek, amelyek több helyen írnak, festenek, dolgoznak helyettünk, és az eredményt mintha emberi kéz alkotta volna. A fejlesztésbe folyamatosan áramlik a tőke.
A legnagyobb kockázat a big tech vállalatokra nézve a saját (túlzottan nagy) méretük. A labilis pénzügyi környezet 2022-ben a részvényeik zuhanását, dolgozók tízezreinek elbocsátását és a beruházások leállítását, visszafogását eredményezte. Ha idén valóban bekövetkezik a gazdasági recesszió, s emiatt a termékeik és a szolgáltatásaik iránt is csökken a kereslet, az akár egy újabb tech válsághoz vezethet. A vállalatok ráadásul „szem előtt” vannak, folyamatos szabálysértéseikre a hatóságok egyre súlyosabb bírsággal válaszolnak, olyan pluszköltségekbe kergetve őket, amelyeket normális és körültekintő belső szabályozással el tudnának kerülni. A legnagyobb meglepetés az lenne, ha valamelyik nagy technológiai vállalat úgy döntene, komolyan veszi a belső ellenőrzést, vagy akár külön is választja a projektjeit, anélkül, hogy megvárná, hogy a szabályozó hatóságok kényszerítsék erre.
Ha valakire idén is érdemes lesz figyelni, az Elon Musk. Az év végi Twitter-fiaskó és a Tesla-árfolyam megroppanása kérdéseket vethet fel a vezetési stílusával és az alkalmasságával kapcsolatban, ám ha a közösségi médiás kalandjának hátat fordít, több más projektje is fontos lehet a világ számára. Az elektromos autózásból és az űrutazásból is erős iparágat kovácsolt, ahol folyamatosan szükség van a Muskra jellemző innovációs készségre.
Arról nem is beszélve, hogy ha Musk megszólal, az heves reakciót vált ki, ami szinte mindig elér a tőzsdékig is.
Továbbra is figyelni kell az olyan magántőke-társaságokra, mint a Blackstone, a CVC vagy a KKR, amelyek „türelmes befektetőknek” számítanak. Alapjaik hosszú távú biztonságot nyújtanak, csillapítják a piac szeszélyeit, és a legjobb pillanatban tudnak lecsapni. Az idő azonban most ellenük játszik, ugyanis a tőkepiacok befagytak, az emelkedő kamatok pedig megduplázták a költségeiket sok tőkeáttételes portfóliójuk számára. Az év végi értékelések idején észre kell venniük, hogy stratégiaváltásra van szükség.
A legnagyobb kockázatot a magántőke-társaságoknak a piaci problémák mellett a trösztellenes törvények reformjai jelentik. Az elmúlt években ezek a vállalatok óriási méretűre duzzadtak, és felfoghatatlan méretű vagyont kezelnek.
A szigorúbb szabályozás mellett a cégeknek jobban meg kell gondolniuk, hogy egyesüljenek-e.
2023-ban Orlando Bravo, a Thoma Bravo milliárdos társalapítója és a gyors befektetések mestere nem fog pihenni. Cége nagyjából két év alatt 55 milliárd dollárt gyűjtött össze, és több mint egy tucat állami cég privatizálásában vett részt. A közelmúltban nyolcmilliárd dollárnyi saját tőkét használt fel a felvásárlások lebonyolítására, közvetlen befektetőkre támaszkodva, akiknek a bizalma egy ilyen összeg mellett önmagáért beszél.
Nincs olyan ingatlanos, aki azt gondolta, hogy 2023 könnyű menetet hozna, a visszaesés máris megkezdődött, és várhatóan súlyosbodni fog. A piac most újrakalibrálja magát, miután véget ért az olcsó pénz korszaka, amely a pénzügyi válság óta rengeteg befektetőt vonzott az ágazatba. A magasabb hitelköltségek, az infláció és a recesszió veszélye azonban idén nem egy bérbeadót sodor majd a szakadék szélére, és a várakozások szerint az év első felében felgyorsulhatnak a kényszereladások. Ekkor érdemes lesz nyitott szemmel járni az ingatlanpiacon.
A kereskedelmi ingatlanok piacán tavaly több új kifejezés is bekerült a szótárba. A „megfeneklett tőke” vagy a „zombi iroda” a régebbi munkahelyeket írja le, amelyek a hibrid és otthoni munka mellett üresen maradtak még a világjárvány után is.
Az a kérdés, hogy vajon a dolgozók hajlandók lesznek-e visszatérni az irodákba , vagy a következő években ezek az épületek lesznek az ingatlanpiac halottasházai.
Sandeep Mathrani szavaira az idén is érdemes odafigyelni, ő 2020-ban azzal a szimpla ígérettel vette át a WeWork vezérigazgatói posztját, hogy az irodahelyiségek újfajta, rugalmas hasznosításával foglalkozó céget nyereségessé teszi. A WeWork korábban 47 milliárd dollárt veszített az értékéből, és a tőzsdei bevezetése is kútba esett. Mathrani 2023-ra ígérte az első nyereséges üzleti évet, majd most kiderül, vajon az óriásvállalatokkal is olyan jól bánik-e, mint a startupokkal.
Idén a legnagyobb meglepetés az lenne, ha az irodák bérbeadói visszatérnének a „régi, normális” állapothoz. A világjárvány idején – még akkor is, amikor a munkahelyek kiürültek – a tulajdonosok azt állították, hogy a koronavírus után majd minden visszatér a rendes kerékvágásba. Ez nem következett be, a kihasználtság az Egyesült Királyságban a pandémia előtti szint felére csökkent, az Egyesült Államokban is messze alatta maradt.
A kriptopiac egyre meredekebb lejtőn csúszik lefelé, és kérdéses, hogy a befektetők elég nagyot csalódtak-e ahhoz, hogy változtassanak a trendeken. A nagy nyári összeomlás után – amelyet rengeteg cég fizetésképtelensége, munkahelyek megszűnése, valamint a bitcoin és az ether árfolyamának összezuhanása jellemzett – az iparágat novemberben az FTX kriptotőzsde csődje sokkolta. Az egymást követő botrányok rávilágítottak az ágazat legnagyobb elméleti hibájára – semmibe vették a kriptovaluták alaptételét, a decentralizációt. A szektor valamiért nem tanul a hibáiból, a lassú felépülés ugyanebbe az irányba húz, de a decentralizáció kérdése 2023-ban is fel fog merülni.
A kriptopiacra a legnagyobb veszélyt saját maga jelenti. Sorra dőlnek be a tőzsdék, a befektetők, a hitelezők és még a „pénzverdék”, azaz a bányászcégek is. Stabilitás nélkül pedig nem működhet a piac. A káosz és az eltűnő milliárdok az ellenőrző szervek figyelmét is felkeltik, amelyek beavatkozása sérti ugyan az ágazat alapelveit, de biztonságosabbá teheti.
Sam Bankman-Fried FTX-vezér bukását és bírósági ügyét sokan kárörömmel és bosszúszomjasan követik, viszont a kriptotérnek szüksége van egy új szószólóra. Bár a „bitcoin evangelistája”, Cathie Wood, az Ark Investment Management alapítója eddig közel 50 milliárd dollárt veszített el a tőzsdén a 2021-es csúcs óta, mégsem adja fel.
Wood azt jósolja, hogy a bitcoin árfolyama 2030-ra eléri az egymillió dollárt – ezt a jóslatát a kriptovaluták 2023-as pozitív teljesítményével lehetne a legjobban megalapozni.
A kriptopiac azzal okozná a legnagyobb meglepetést, ha a felhasználók elfogadnák a külső szervek ellenőrzését. Az ágazatot már így is meghódították a kriptopénzintézetek, amelyek azonban senkinek nem tartoznak felelősséggel, és nem meglepő, hogy a szigorú szabályozók hiányában folyamatosan elbuknak, vagy eltüntetik a befektetők pénzét.
Világjárvány, bezártság, infláció, háború, gazdasági válság, klímaváltozás és a közelgő recesszió. Néha úgy érzi az ember, mintha az utóbbi pár évben elkezdődött volna a világvége, az életünk folyton veszélyben van, és a jövő is kiszámíthatatlan. Ilyenkor nagy a kockázata, hogy elmerülünk az önzőségben, hogy a saját bőrünket mentsük, miközben megfeledkezünk a legfontosabb dolgokról.
Figyeljünk oda a családunkra, a barátainkra, de önmagunkra is – azzal törődjünk, amire van befolyásunk, és ne aggódjunk azokon a dolgokon, amelyeken amúgy sem tudunk változtatni.
Az elmúlt években épp elég stressz ért mindenkit, s bár az élet egyhamar nem lesz könnyebb, próbáljunk meg pozitívan hozzáállni ahhoz a káoszhoz, amely manapság körbevesz minket. Ha az eddigi viszontagságokat túléltük, a mostanit is le tudjuk küzdeni, és ki tudja, a végén talán még jobb emberekké is válhatunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.