BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Visszatérhet posztjára Románia bécsi nagykövete

Tavaly év végén Ausztria is a román és bolgár schengeni csatlakozás ellen szavazott. Románia emiatt rendelte haza a nagykövetet.

Klaus Iohannis román államfő csütörtökön telefonon egyeztetett Alexander Van der Bellen osztrák elnökkel, majd Bukarest megoldáskereső nyitottságának jeleként úgy döntött, hogy visszaküldi Bécsbe az ország decemberben hazarendelt nagykövetét – jelentette be csütörtökön a román elnöki hivatal.

Bach Festival Leipzig 2019 - Opening
Emil Hurezeanu, Románia bécsi nagykövete
Emil Hurezeanu, Románia bécsi nagykövete.
Fotó: AFP

Klaus Iohannis osztrák hivatali partnerének kifejtette, hogy a román állampolgárok csalódással fogadták Ausztria vétóját, amellyel tavaly decemberben megakadályozta Románia és Bulgária csatlakozását a schengeni övezethez, ugyanakkor megköszönte Alexander Van der Bellennek, hogy – az osztrák kormány álláspontjával szembefordulva – a maga részéről nyilvánosan szorgalmazta Románia felvételét a határellenőrzés nélküli térséghez.

A román elnök kifejezte reményét, hogy a bécsi kormány is a lehető leghamarabb konstruktív álláspontra helyezkedik a kérdésben, és együttműködésével lehetővé teszi, hogy az idei év folyamán teljesüljön a román Schengen-tagsággal kapcsolatos célkitűzés.

Iohannis szerint Bukarest – az osztrák aggodalmakra válaszolva – továbbra is kész a kétoldalú, illetve európai szintű együttműködésre a balkáni útvonalat használó illegális migráció megfékezése érdekében.

A bukaresti külügyminisztérium tavaly december 9-én jelentette be, hogy Románia egyeztetésre hazarendelte bécsi nagykövetét, válaszképpen arra, hogy Ausztria vétója miatt az Európai Unió bel- és igazságügyi tanácsa december 8-án elutasította Románia csatlakozását a határellenőrzés nélküli schengeni térséghez. Románia bécsi nagykövetségét Emil Hurezeanu nagykövet hazahívása óta ideiglenes ügyvivő vezette.

Határtalanul szebb az élet Horvátországban

Tizenöt átkelőn nyitották fel végleg a sorompókat a magyar–horvát határon, miután déli szomszédunk a schengeni övezet teljes jogú tagjává vált január 1-jével. Év elejétől ráadásul az euró lett Horvátország hivatalos fizetőeszköze.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.