A sokkolóan rossz magyar adatokat követően a cseheknél is gyenge decemberi kiskereskedelmi számokra számítottak, a kedden közölt jelentés a vártnál is rosszabb lett. Karácsony hava meglepetésre még a novemberinél is 0,7 százalékkal kisebb forgalmat hozott, és a 7,3 százalékos éves visszaesés is sokkal nagyobb a várakozásoknál, bár a rekord 10,2 százalékos októberi számnál kisebb volt a fogyasztás visszaesése.
Az energiaválság és a szegények adója, az infláció Európa-szerte visszavetette a fogyasztást tavaly. Ami a cseh háztartásokat illeti, őket a többi közép-európai országnál kevésbé védték meg kormányzati intézkedések, ezért ugyan kezdetben másoknál magasabb inflációval fizettek, de az árindex hamarabb el is kezdett csökkenni.
Ennek fényében meglepő lehet, hogy bár a 15,8 százalékos cseh éves infláció nem számít magasnak a régióban, a fogyasztás tovább szenved. Mégpedig nagyobb visszaesés formájában, mint a régióban bárhol máshol, holott a 20 százalék körüli drágulási ráták nem ritkák az unió keleti szárnyán.
Éves összehasonlításban a cseh élelmiszer-forgalom 10,2 százalékkal esett decemberben, a nem élelmiszer áruké 7,5 százalékkal, miközben az üzemanyag-eladás 5,6 százalékkal emelkedett. A kocsin nem spóroltak a csehek: a járművásárlás és -javítás forgalma novemberről 0,7, éves alapon 0,3 százalékkal nőtt. A jármű- és alkatrészvásárlás éves alapon 2,6 százalékkal nőtt, eközben 6,7 százalékkal kevesebb volt a javítás.
Az év egészében
a kiskereskedelmi forgalom 3,6 százalékkal csökkent, az élelmiszereké 5,1, a nem élelmiszeráruké 2,9, a járműüzemanyagoké 1,5 százalékkal
– írta a statisztikai hivatal.
Európai összehasonlításban érdekes, hogy csak a skandináv országokban – a dánoknál, svédeknél, norvégoknál – volt valamivel nagyobb éves visszaesés decemberben a forgalomban , mint a cseheknél. A háborúzó oroszok és ukránok év végi adatai még nem ismertek. A 3,9 százalékos magyar zuhanás az európai középmezőnyben van, ami természetesen nem vigasz az élelmiszer-dráguláson keresztül leginkább sújtott legszegényebbnek.
A cseh élelmiszer-fogyasztás megtizedelődését nem magyarázza a devizagyengülés, amire a magyar drágulást részben szokták fogni.
A cseh korona még erősebb is az euró ellenében majdnem 2 százalékkal, mint egy éve volt, miközben a forint 11 százalékkal gyöngébb. Ráadásul a forint az elmúlt négy hónapban 10 százalékot erősödött az októberi rekordmélypontról, mégis folytatódott a drágulás. A cseheknél a korona erősödésével párhuzamosan eközben lassult az infláció az utóbbi hónapokban.
A Reuters néhány napja arról írt, hogy a vállalati profitok felszökése került a legutóbbi időben az infláció okait vizsgáló közép-európai közgazdászok érdeklődésének fókuszába.
A legutóbbi Eurostat-összesítés szerint 2022 harmadik negyedében a vállalatok bruttó működései többlete – amely a bérek levonása után számított profit egyik mércéje – a harmadik negyedévben Magyarországon 34 százalékkal nőtt éves összehasonlításban, a lengyeleknél 22, a cseheknél 16 százalékkal – írta a Reuters. Frissebb adatok még nem ismertek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.